Turniej robotów mobilnych Robomaticon na Politechnice Warszawskiej

Turniej robotów mobilnych Robomaticon na Politechnice Warszawskiej

W Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej trwa ósmy turniej Robomaticon. W siedmiu konkurencjach międzynarodowych zawodów bierze udział około 200 uczestników z całej Polski i z zagranicy.
Turniej został organizowany przez koło naukowe Robomatic, które działa na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Cezary Michalczyk, koordynator konkurencji, powiedział, że celem konkursu jest rozwijanie pasji do robotyki wśród młodzieży.
W kategorii Sumo rywalizuje robot Due, którego konstruktorem jest Krzysztof Wolk z Nowego Dworu Gdańskiego. Robot jest kilkukrotnym mistrzem Europy w kategorii humanoidalnych maszyn sumo. “To jest robot kroczący, humanoidlany, który wygląda prawie jak człowiek, jest w pełni autonomiczny” – powiedział Krzysztof Wolk. I dodał, że konstrukcja chodzi i walczy jak zawodnicy sumo na ringu.
W zawodach biorą udział zarówno dorośli, jak i uczniowie. 12-letni Michał Bogdański na turniej przyjechał z kolegami ze Szkoły Podstawowej dla Chłopców “Kuźnica” z Katowic. Przywieźli 7 robotów. Uczniowie sami budują maszyny i tak je programują, by później wygrywały w odpowiednich dla nich kategoriach. Prezentowany przez Michała Bogdańskiego składa się z klocków i komputera pokładowego, a także czujników ultradźwięków, dotyku i koloru.
Zwycięzców wyłania zespół sędziowski, składający się ze studentów. Wśród nagród są książki i moduły sterowania, które uczestnicy mogą wykorzystać do budowy kolejnych robotów.
Turniej potrwa do 17.00. Wstęp dla widzów do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej jest bezpłatny.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0