21.1 C
Chicago
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Turcja złożyła wniosek o ekstradycję F. Gulena

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rząd Turcji zwrócił się z formalnym wnioskiem do Stanów Zjednoczonych o ekstradycję muzułmańskiego duchownego Fetullaha Gulena. Władze w Ankarze oskarżają go o zorganizowanie nieudanego puczu wojskowego w lipcu tego roku.

O złożeniu wniosku o ekstradycję poinformowała turecka agencja prasowa NTV. Amerykańskie władze nie potwierdzają na razie, że go otrzymały. Przedstawiciele Białego Domu już wcześniej zapowiadali jednak poważne potraktowanie sprawy. Podczas niedawnego szczytu G20 w Chinach prezydent Barack Obama zapewnił prezydenta Turcji Recepa Erdogana, że wniosek zostanie rozpatrzony na płaszczyźnie prawnej, nie politycznej. Pierwszym krokiem w procesie ekstradycyjnym Fetullaha Gulena może być jego tymczasowe aresztowanie. Nie wiadomo jednak czy Turcy zażądali tego od Amerykanów. Zgodę na ewentualne wydanie duchownego Turcji musi wydać amerykański sąd federalny. Ostateczna decyzja należy jednak do sekretarza stanu.
Fetullah Gulen przebywa w Stanach Zjednoczonych od 1999 roku. Mieszka w ośrodku religijno – edukacyjnym w Pensylwanii. W przeszłości duchowny był sojusznikiem prezydenta Erdogana. Jednak kilka lat temu Gulen i jego zwolennicy w Turcji odwrócili się od obecnego prezydenta tego kraju zarzucając mu korupcję i niszczenie instytucji demokratycznych.

Marek Wałkuski / Waszyngton/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520