Turcja zaostrza groźby wobec Grecji

Turcja zaostrza groźby wobec Grecji

Ankara zaostrza groźby wobec Aten po wczorajszej odmowie wydania ośmiu tureckich wojskowych przez grecki Sąd Najwyższy. Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu zapowiedział dziś, że podjęte zostaną wszystkie odpowiednie kroki łącznie z unieważnieniem dwustronnej umowy między Grecją a Turcją dotyczącej przyjmowania z powrotem migrantów.

Na podstawie tego porozumienia od początku ubiegłego roku do Turcji zostało zawróconych z Grecji około tysiąca dwustu migrantów. Jest ono niezależne od umowy unijno – tureckiej dotyczącej napływu migrantów do Europy. Ankara wydała także ponowny wniosek o ekstradycję ośmiu tureckich wojskowych, chociaż wyrok greckiego Sądu Najwyższego jest nieodwołalny. Wczorajsza decyzja greckich sędziów wywołała ostrą i natychmiastową reakcję ze strony Ankary, która stwierdziła, że Grecja daje schronienie zamachowcom. Partia Aleksisa Tsiprasa podkreśliła natomiast po ogłoszeniu decyzji sądu, że Grecja jest państwem praworządnym i przestrzega wszystkich podpisanych przez nią międzynarodowych umów. Greccy sędziowiowie podkreślili, że nie osądzali tego, czy tureccy wojskowi są winni stawianym im przez Ankarę zarzutom, ale to, czy w ich ojczyźnie czeka ich sprawiedliwy proces. Uznali, że wydanie ich Ankarze byłoby niezgodne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, bo wojskowym groziłyby w ich kraju prześladowania, a nawet smierć.
Ośmiu tureckich wojskowych uciekło do Grecji tuż po nieudanym zamachu stanu w Turcji w połowie lipca. Twierdzą, że nie brali w nim udziału, a jedynie przewozili rannych w okolicy Stambułu.

Beata Kukiel-Vraila, Ateny, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0