Turcja: W wyniku czystek zwolniono ponad 18,5 tys. pracowników państwowych

Turcja: W wyniku czystek zwolniono ponad 18,5 tys. pracowników państwowych

Tureckie władze wyrzucają z pracy ponad 18,5 tysiąca pracowników państwowych. Oskarżają ich o powiązania z organizacjami terrorystycznymi i grupami, które “działają przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”. Jest to kolejna fala czystek w związku ze zwalczaniem przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wewnętrznej opozycji.
W dekrecie opublikowanym w niedzielę ogłoszono zwolnienie z pracy łącznie 18 632 osób, w tym prawie 9 tysięcy policjantów. Czystki dotknęły także armię, urzędników ministerstwa sprawiedliwości i powiązanych instytucji. Zwolniono również prawie 200 pracowników administracyjnych.
Na mocy tego samego dekretu przywrócono do pracy prawie 150 pracowników ministerstw i armii. Od czasu nieudanego puczu z lipca 2016 roku aresztowano już około 160 tysięcy osób, a zwolniono z pracy drugie tyle. Chodzi zarówno o żołnierzy, policjantów, ale także urzędników państwowych, lekarzy, nauczycieli, dziennikarzy a nawet szeregowych pracowników różnych instytucji.
Wszystkim zarzuca się związki z islamskim duchownym Fethullahem Gülenem, który jest określany przez tureckiego prezydenta jako jego największy przeciwnik polityczny. Od dwóch lat w Turcji obowiązuje także stan wyjątkowy.

IAR / AFP / wcześniejsze / pp/łp

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0