HomeŚwiat

Turcja: osiemnastu prawników skazanych na wieloletnie więzienie

Turcja: osiemnastu prawników skazanych na wieloletnie więzienie

Turecki sąd skazał osiemnastu prawników na kary od 3 do 18 lat więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej. Przedstawicielka Amnesty International obecna podczas procesu stwierdziła, że była to parodia sprawiedliwości.

Wśród skazanych jest szef Stowarzyszenia Postępowych Prawników (CHD), który otrzymał karę 11 lat pozbawienia wolności. Związek zrzeszał kryminologów broniących praw więźniów i walczących o niestosowanie tortur. Został zamknięty przez władze w Ankarze w listopadzie 2016 roku na fali represji po nieudanym zamachu stanu w Turcji. Wszycy skazani prawnicy zostali oskarżeni o przynależność do skrajnie lewicowej organizacji – Rewolucyjna Partia i Front Wyzwolenia, określanej jako terrorystyczna. Przedstawicielka Amnesty International stwierdziła, że rozprawa po raz kolejny pokazała, iż tureckie sądy działają pod polityczną presją i nie przeprowadzają sprawiedliwych procesów. Dodała, że nie dziwi jej, iż prawnicy, którzy zajmowali się obroną praw oskarżonych, sami doznali niesprawiedliwego traktowania.

W reakcji na nieudany zamach stanu w Turcji w lipcu 2016 roku władze w Ankarze przeprowadziły masowe czystki. Dotknęły one głównie siły zbrojne, administrację państwową, pracowników naukowych, dziennikarzy. W sumie do końca ubiegłego roku aresztowano około 200 tysięcy osób podejrzanych o związku z puczystami.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/mcm/dw

COMMENTS