HomeŚwiat

Turcja ogłosiła trzydniową żałobę w związku z pacyfikacją przez izraleskie wojsko palestyńskich protestów

Turcja ogłosiła trzydniową żałobę w związku z pacyfikacją przez izraleskie wojsko palestyńskich protestów

Turcja ogłosiła trzydniową żałobę w związku z pacyfikacją przez izraleskie wojsko palestyńskich protestów na granicy Strefy Gazy. Wicepremier tureckiego rządu Bekir Bozdag powiedział, że dzień ten przejdzie do historii jako „Krwawy Poniedziałek” dla muzułmanów i krajów islamskch. Zginęło tam 58 Palestyńczyków, a prawie 3 tysiące zostało rannych.

Recep Tayyip Erdogan nazwał wydarzenia w Strefie Gazy ludobójstwem i oznajmił, że ogłoszenie żałoby narodowej w Turcji to znak solidarności z „palestyńskimi braćmi”. Ogłosił też zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej w związku z otwarciem ambasady USA w Jerozolimie oraz wiecu poparcia dla Palestyńczyków, który odbędzie się w piątek w Stambule. Ankara zaapelowała również o pilne zwołanie Zgromadzenia Ogólnego ONZ i odwołała na konsultacje ambasadorów w Tel Awiwie i Waszyngtonie. Premier Turcji Binali Yildirim powiedział, że w Strefie Gazy doszło do „tchórzliwej masakry”. Wcześniej tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu potępiającym otwarcie ambasady USA w Jerozolimie i stłumienie protestów Palestyńczyków wskazuje, że pokój zarówno w regionie, jak i na świecie nie będzie możliwy póki nie zostanie w trwały i sprawiedliwy sposób rozwiązana kwestia palestyńska.

We wczorajszych protestach przy granicy w strefie Gazy wzięło udział około 40 tysięcy Palestyńczyków. Izraelscy snajperzy strzelali do demonstrujących. Ośmiu z zabitych miało mniej niż 16 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/zr

COMMENTS