Tunel między Uznam a Wolinem będzie miał długość 1,4 km, średnica wnętrza wyniesie 12 m. Ma być gotowy w 2022 roku.
GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Stało się to w połowie kwietnia, już po podpisaniu aneksu do porozumienia z 2007 roku pomiędzy ministerstwem infrastruktury i budownictwa, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz prezydentem Świnoujścia. Tamta umowa dotyczyła stałego połączenie wysp Uznam i Wolin. Na jego mocy GDDKiA będzie się zajmowała prowadzeniem tej inwestycji, natomiast jej finansowanie i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii Świnoujścia (z wykorzystaniem pieniędzy UE).
Obecnie komunikację centrum Świnoujścia z resztą Polski zapewniają promy kursujące przez cieśninę Świna. Jak podaje GDDKiA, czas oczekiwania na przeprawę często wynosi wiele godzin, szczególnie w okresie wakacyjnym, dodatkowo promy są wrażliwe na warunki pogodowe. Powstanie tunelu zlikwiduje te niedogodności, dotarcie do Świnoujścia będzie zajmować kilka minut.
Tunel powinien być gotowy w 2022 roku. Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej jezdni powstanie również tunel ewakuacyjny.
oprac. HABE (aip)/ źródło GDDKiA Szczecin