HomeŚwiat

Trzydniowa żałoba w Petersburgu

Trzydniowa żałoba w Petersburgu

W Petersburgu ogłoszono trzydniową żałobę. W mieście nad Newą doszło po południu do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 10 osób, a blisko 40 zostało rannych. W tunelu w pobliżu jednej ze stacji metra w centrum Petersburga eksplodowała bomba domowej produkcji, naszpikowana ostrymi przedmiotami.

Rosyjskie służby na podstawie zapisów z kamer bezpieczeństwa ustaliły prawdopodobnego sprawcę zamachu. Jego zdjęcie zostało opublikowane w internecie. Agencja Interfax, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, podała, że wystawiono list gończy za dwiema osobami – jedną, która umieściła ładunek w wagonie metra, drugą – która zostawiła ładunek na jednej ze stacji. Ten drugi znaleziono i rozbrojono. Ze zdjęć wynika, że była to gaśnica, zawierająca materiał wybuchowy i setki metalowych kulek.
“Po eksplozji wszyscy, którzy byli w metrze, pomagali rannym wydostać się z pociągu” – opowiadał student petersburskiej uczelni, który był na miejscu zdarzenia. “Akurat przyszedłem, gdy wynosili ludzi i oczywiście pomagałem, i myślę że tak postąpiłby każdy. Wszyscy jakoś się zjednoczyli i motywowali się nawzajem, żeby jak najszybciej wydostać się z tego piekła” – dodał młody mieszkaniec Petersburga.
Obecnie w tamtejszym metrze pracują policyjne ekipy sprawdzające stan bezpieczeństwa na peronach i w tunelach.

Maciej Jastrzębski/Moskwa, Fot. Twitter.comCOMMENTS