Trzęsienie ziemi w Iranie. Zginęło co najmniej 5 osób, 120 zostało rannych. Zniszczone są wsie w okolicy epicentrum

Trzęsienie ziemi w Iranie. Zginęło co najmniej 5 osób, 120 zostało rannych. Zniszczone są wsie w okolicy epicentrum

Trzęsienie ziemi w północnym Iranie spowodowało wiele ofiar wśród ludności. Media informują o co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych. Co najmniej 120 osób zostało rannych. Zniszczone zostały całe miejscowości w okolicy epicentrum trzęsienia ziemi.

Jak podaje państwowa irańska agencja Press TV, epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w północno-zachodnim Iranie. Wstrząsy miały natężenie 5.9 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się koło miejscowości Tark, około 120 kilometrów od stolicy prowincji Tabriz. Agencja podaje, że ponieważ epicentrum było położone płytko – około 8 km pod powierzchnią ziemi – wstrząsy odczuwane były na rozległym obszarze i wydawały się one stosunkowo silne.

 

W sumie mogło ich doświadczyć około 20 mln ludzi. Wiele osób w panice opuszczało domy i wybiegało na ulice – donosi Press TV. Pomimo tego 5 osób zginęło, a 120 zostało rannych. Wiele wiosek w pobliżu epicentrum zostało zniszczonych. Odnotowano także wstrząsy wtórne o sile 4.8 i 4.1 stopnia. W Iranie, położonym na styku płyt tektonicznych arabskiej i euroazjatyckiej, regularnie dochodzi do wstrząsów ziemi.

 

W listopadzie ubiegłego roku 361 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi w pobliżu granicy irańsko-irackiej. Rok wcześniej ponad 400 ofiar śmiertelnych wywołało trzęsienie ziemi również na pograniczu irańsko-irackim. W 2003 roku podczas trzęsienia ziemi w mieście Bam zginęło 26 tys. ludzi.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0