HomeKultura

Trzeci dzień festiwalu “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”: Filmy poświęcone historii Solidarności

Trzeci dzień festiwalu “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”: Filmy poświęcone historii Solidarności

W trzecim dniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni publiczność będzie mogła obejrzeć filmy poświęcone historii Solidarności, zorganizowano też spotkania z legendami tego ruchu. Pokazom filmów fabularnych i dokumentów będą towarzyszyły debaty, między innymi o przyszłości Europy i o Białorusi. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

“Konspirator” w reżyserii Sławomira Koehlera to jeden z prezentowanych filmów opisujących historię “Solidarności”. Jak mówi twórca dokumentu, bohaterem obrazu jest Andrzej Michałowski, który opowiada, co się wydarzyło po sierpniu 1980 roku. Reżyser zaznacza, że od lat podczas przywoływania historii “Solidarności” często wymieniane są te same osoby. “Chciałem pokazać prawdziwych działaczy Solidarności, którzy właśnie są mniej znani, którzy byli gdzieś tam w cieniu” – wyjaśnia.

Po filmie w spotkaniu weźmie udział sam bohater obrazu Andrzej Michałowski. Podkreśla, że nie czuje się bohaterem, bo nie działał ze względu na pieniądze czy sławę. Jak mówi, jego “walka zaczęła się od grudnia”. “To była lekcja historii, patriotyzmu, kiedy biłem się na ulicach Gdańska, widziałem tych wszystkich pomordowanych. We mnie to wszystko zostało” – zaznacza. Dodaje, że w sierpniu 1980 roku nie zawahał się ani przez moment, czy przystąpić do strajku w Trójmieście.

Dyskusje trzeciego dnia będą skupiały się nie tylko na historii, ale również przyszłości Polski i Europy. Jak mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, jedną z debat poświęconą sytuacji na Białorusi zaplanowano po projekcji filmu “Marzyciel. Kornel Morawiecki”.

Pełny program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też będą transmitowane najważniejsze wydarzenia 2 dnia festiwalu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Jasik/w kry

COMMENTS