Trzech Ślązaków w składzie zimowej wyprawy na Mitre Peak w Karakorum. Potrzebne wsparcie. Trwa zrzutka

Trzech Ślązaków w składzie zimowej wyprawy na Mitre Peak w Karakorum. Potrzebne wsparcie. Trwa zrzutka

Janusz Gołąb, Jacek Czech i Dominik Malirz – to trzech mieszkańców Śląska, którzy znaleźli się w składzie zimowej wyprawy na Mitre Peak 2020, organizowanej przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Brakuje pieniędzy. Trwa zbiórka.

Już 21 lutego 2020 roku, ekipa polskich himalaistów ruszy do Pakistanu, by zdobyć zimą szczyt Mitre Peak (6025 m n.p.m.) zlokalizowany w Karakorum w rejonie Baltoro Muztagh w Pakistanie. Jak informuje Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, wśród uczestników nie zabraknie oczywiście doświadczonych eksploratorów gór wysokich, a przy tym pasjonatów himalaizmu zimowego, czyli nazwisk, które mogą wróżyć Polsce kolejny wspinaczkowy sukces. Aż trzech z pięciu członków ekipy pochodzi ze Śląska.

 

Największym wyzwaniem – poza czysto finansowym – stojącym przed polską ekipą akredytowaną przez Fundację Kukuczki, jest pierwsze zimowe wejście wielkościanowe w Karakorum, realizowane jednocześnie nową drogą. Dotychczas odnotowano tylko jedno wejście letnie na ten szczyt tzw. drogą Ghirardini, która jest planowana przez Polaków jako droga zejścia. Wyprawa będzie ponadto prowadzona bez obozów i poręczowania.

Dodatkowy cel wyprawy

 

Z kolei celem rezerwowym wyprawy jest pierwsze wejście na szczyty Twins (6882 m n.p.m. i 6446 m n.p.m.) Twins to niezdobyte dotąd boczne wierzchołki Gasherbruma VII, zwane też Gasherbrumem VIII. Plan stanie się możliwy, jeżeli Fundacji Kukuczki uda się zdobyć dodatkowe środki finansowe na to sportowe, dobrze rokujące przedsięwzięcie, na które ogłoszono już ogólnopolską zrzutkę na portalu zrzutka.pl.

 

Kim są członkowie wyprawy ze Śląska?

Zespół wyprawowy – poza Jerzym Natkańskim, kierownikiem organizacyjnym wyprawy oraz pochodzącym z Krakowa Filipem Babiczem, tworzą wywodzący się ze Śląska: Janusz Gołąb – kierownik sportowy wyprawy. Członek KW Gliwice oraz legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. W 2012 roku – razem z Adamem Bieleckim – dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I, a latem 2014 roku – wspólnie z Marcinem Kaczkanem – zdobył K2! Jacek Czech – członek KW Katowice. Uczestnik wypraw na 8-tysięczniki i wspinacz wielkościanowy w Alpach i Andach; Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses, Piz Badile, Artensonraju, Cerro Arenas, Ojos del Salado i wiele innych. Instruktor alpinizmu PZA, ratownik TOPR, uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera 2016-2020. Dominik Malirz – 28-letni członek KW Katowice. Uczestnik wypraw w góry Pamiru, Tien Szan oraz Karakorum, których celem był niezdobyty Gasherbrum VI oraz Leila Peak. Wszedł na Pik Komunizma (7495 m n.p.m.) przez pik Duszanbe, na Chan Tengri 7010 m n.p.m. Uczestniczył również w wyprawie na Pik Korżeniewskiej. Należy do składu programu PHZ im. Artura Hajzera.

Jerzy Natkański, kierownik organizacyjny wyprawy jest pełen optymizmu – Mamy bardzo mocny skład, doskonały plan działania i doświadczenie wysokogórskie w różnych obszarach wspinaczkowych, co według mnie daje nam ogromne szanse na zakończenie wyprawy na Mitre Peak 2020 sukcesem. O ile oczywiście warunki pogodowe w Karakorum – ale też finansowe – pozwolą nam na realizację tego ambitnego przedsięwzięcia.

 

Łączny koszt wyprawy szacowany jest na ok. 125-150 tys. zł, w czym zawierają się m.in.:

 

 

    • Obsługa agencji pakistańskiej

 

    • Koszt biletów lotniczych do Islamabadu oraz Skardu, koszty wiz, polis ubezpieczeniowych, itp.

 

    • Koszty transportu lotniczego dodatkowego bagażu

 

    • Koszt sprzętu wspinaczkowego, lin, żywności, medykamentów

 

    • Wynajem radiotelefonów, telefonu satelitarnego, lokalizatorów gps, itp.

 

 

– Szczyt sam w sobie nie jest wysoki, bo to zaledwie 6-tysięcznik, ale za to bardzo wymagający, zwłaszcza, że wspinaczkę wielkościanową podejmujemy zimą i do tego z zamiarem zdobycia szczytu nieeksploatowaną dotychczas drogą. Co więcej – aktualnie na Mitre Peak było tylko jedno udane, letnie wejście, więc próba stanięcia na nim zimą będzie tym samym pierwszą w historii Karakorum. Żeby jednak dokonać tego wielkiego osiągnięcia, potrzebujemy środków na jego realizację. Stąd zrzutka ogłoszona przez Fundację Kukuczki, organizatora zimowej wyprawy na Mitre Peak – dodaje Jerzy Natkański.

 

Wyprawa będzie częściowo finansowana z Funduszu im. Andrzeja Zawady, zarządzanego przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, który powstał z inicjatywy Pani Anny Milewskiej-Zawady w celu wspierania wybitnych projektów alpinistycznych w górach wysokich. Niestety dofinansowanie pokrywa niespełna ok. 1/3 kosztów, stąd ogłoszona zrzutka. Do końca zbiórki pozostało 60 dni. Na razie z ogłoszonych 50 tysięcy złotych zebrano prawie 2,5 tys. zł.

 

 

 

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0