HomeKultura

Trzeba podejmować dialog, umieć słuchać, rozeznawać… “Siła powołania. O życiu konsekrowanym…” – rozmowa z papieżem Franciszkiem

Trzeba podejmować dialog, umieć słuchać, rozeznawać… “Siła powołania. O życiu konsekrowanym…” – rozmowa z papieżem Franciszkiem

Trzeba podejmować dialog, umieć słuchać, rozeznawać… – to słowa papieża Franciszka, zawarte w premierowej książce “Siła powołania. O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele”. Papież w rozmowie z hiszpańskim zakonnikiem Fernandem Prado opowiada o życiu Kościoła, źródłach jego siły i sensu oraz kondycji stanu zakonnego i kapłańskiego.

„Książka jest skonstruowana według klucza połączenia przeszłości z teraźniejszością i przyszłością” – powiedziała siostra Małgorzata Krupecka ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Jezusa Konającego. „Papież zwraca uwagę, że młodzież często jest wykorzeniona i przed takim wykorzenieniem przestrzega. Mówi: młodzi, wnukowie idą szybko, ale to dziadkowie i babcie znają drogę” – dodała siostra Małgorzata Krupecka.
Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów, Paweł Kozacki, powiedział, że książka to szczera wypowiedź papieża-zakonnika o służbie dla Kościoła, blaskach i cieniach życia duchowieństwa, i dojrzałości w ogóle. „Książka odnosi się do powołania w ogóle. Chrystus powołuje dojrzałych ludzi” – dodał ojciec Kozacki.
Z kolei ksiądz Jerzy Stranz, dyrektor Wydawnictwa Księgarni Świętego Wojciecha, mówił, że ze słów papieża wynika, iż duchowieństwo ma do zaproponowania bardzo wiel,e ale tylko w wymiarze pokory i służby.
Franicszek w książce mówi między innymi o klerykalizmie, konfliktach, o radości i zakochaniu w Jezusie. Fernando Prado, który rozmawiał z papieżem, zaznaczył że „Przez jego słowa przebija prawda, mądrość, pasja i miłość do Jezusa Chrystusa”.
Książka “Siła powołania. O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele” ukaże się dziś w kilkunastu krajach Europy i obu Ameryk, między innymi: w Polsce, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, Brazylii, Argentynie oraz Stanach Zjednoczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Małgorzata Wosiek/ap/SiekajCOMMENTS