HomeMazowieckie

Trzaskowski zadeklarował, że miasto sfinansuje budowę mostu pontonowego

Trzaskowski zadeklarował, że miasto sfinansuje budowę mostu pontonowego

Wojsko zbuduje most pontonowy podtrzymujący alternatywny rurociąg nad Wisłą. Dzięki tej instalacji ścieki z lewobrzeżnej Warszawy będą odprowadzane do oczyszczalni “Czajka”.

Odpowiedzialność za budowę oraz związane z nią koszty ma wziąć na siebie stołeczny samorząd. Takie informacje przekazał dziennikarzom prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu z szefem Kancelarii Premiera Michałem Dworczykiem, które dotyczyło awarii w oczyszczalni ścieków “Czajka”. Prezydent stolicy zwrócił się do rządu o pomoc w tej sprawie.

Rafał Trzaskowski powiedział po spotkaniu, że miasto będzie finansować cały proces. Dodał, że rządzący zapowiedzieli pomoc jeśli chodzi o ekspertyzy i dokładne prześledzenie ubiegłorocznych doświadczeń.

Prezydent Warszawy poinformował, że na jutro na 8.00 rano zostało zwołane posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie awarii w oczyszczalni “Czajka”. Wezmą w nim udział przedstawiciele wojska, instytucji rządowych, MPWiK praz miasta. Prace związane z budową mostu będzie można rozpocząć po pierwszych ustaleniach.

Przy poprzedniej awarii kolektora, która miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku, to rząd w całości sfinansować koszty konstrukcji. Michał Dworczyk powiedział dziś, że wówczas sytuacja była wyjątkowa. Podkreślił, że jest to odpowiedzialność miasta, a Warszawa dysponuje około 16-miliardowym, budżetem w ramach którego może poradzić sobie ze sfinansowaniem instalacji. Dodał, że szkoda iż rok po tamtej awarii doszło do kolejnej. Stwierdził, że według informacji, jakie otrzymali ministrowie, zalecenia jakie były przekazywane MPWiK nie zostały zrealizowane.

Do kolejnej awarii rurociągu odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni “Czajka” doszło w sobotę. Władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjęły decyzję o zrzuceniu nieczystości do Wisły.

Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników po awarii w oczyszczalni “Czajka”. Badany jest także m.in. wątek sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Fabisiak/w dyd

COMMENTS