HomePOLSKA

Trzaskowski chwali się, że w Warszawie został wybudowany jeden z największych zbiorników retencyjnych w Europie. Nie dodaje, że za rządowe pieniądze

Trzaskowski chwali się, że w Warszawie został wybudowany jeden z największych zbiorników retencyjnych w Europie. Nie dodaje, że za rządowe pieniądze

Trwają odbiory zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków Czajka – poinformował prezydent stolicy i kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Jak mówił, będzie to jeden z największych tego typu zbiorników w Europie. Ma pojemność 20 basenów olimpijskich.

Rafał Trzaskowski powiedział, że takie inwestycje są potrzebne w związku ze zmianami klimatu: „Tego typu zbiorniki są używane do tego, żeby odbierać deszcze, zwłaszcza deszcze burzowe, z którymi od kilku dni mieliśmy problemy w Warszawie. To jest jedna z większych tego typu inwestycji w Europie, kosztuje 100 milionów złotych. W tej chwili trwają odbiory, zbiornik jest testowany i miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni, miesięcy będzie mógł być włączony do pełnej operacji. Dzięki temu będzie mógł reagować w takich sytuacjach, których jest coraz więcej w związku z ociepleniem klimatu” – mówił prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski nawiązał do powodzi na Podkarpaciu. Powiedział, że najbardziej poszkodowanym gminom pomoże Unia Metropolii Polskich, a także stolica: „Była inicjatywa radnych PiSu, żeby przekazać dodatkowe 100 tysięcy złotych na pomoc na Podkarpaciu. Ja się oczywiście z tą inicjatywą zgodziłem, w związku z tym mamy bardzo dobry przykład tej nowej solidarności pomagania wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji.”

Rafał Trzaskowski powiedział, że walka ze zmianami klimatu będzie jego priorytetem jeśli zostanie prezydentem kraju, a celem będzie neutralność klimatyczna Polski do 2050 roku.

 

*

Posłowie Solidarnej Polski Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba powiedzieli, że zbiornik retencyjny, który został wybudowany w Warszawie to inwestycja zrealizowana za pieniądze od państwa.

Poseł Sebastian Kaleta mówił, że ta inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki finansowaniu zapewnionemu przez rząd: „Ta inwestycja jak i szereg innych jakie MPWiK w najbliższych latach wykona to wynik udostępnienia finansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, fundusz rządowy. Ta inwestycja powinna być zrealizowana do końca października 2019 roku. Czyli gdyby Rafał Trzaskowski dopilnował realizacji tej inwestycji w czasie być może nie oglądalibyśmy tych scen z początku tego tygodnia, bo ten zbiornik ma służyć temu, żeby sprawniej warszawska kanalizacja funkcjonowała” – mówił Sebastian Kaleta.

Poseł i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, mówi, że pożyczka udzielona przez rząd była w wysokości ponad 260 milionów złotych: „Bez wsparcia rządowego, bez umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska ta inwestycja nie mogłaby powstać. Ona i tak powstała z opóźnieniem ze względu na problemy jakie miała spółka MPWiK, ale pożyczka udzielona w kwocie 262 milionów złotych jest świadectwem tego, że rząd wspomaga regularnie miasto stołeczne Warszawa” – mówił wiceminister klimatu.

Posłowie przyszli na konferencję prasową Rafała Trzaskowskiego, podczas której prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski mówił, że zbiornik zostanie wkrótce oddany, ale nie zostali na nią wpuszczeni. Doszło do przepychanek z posłem Platformy Obywatelskiej Sławomirem Nitrasem. Kaleta i Ozdoba powiedzieli, ze zgłoszą ten incydent do Komisji Etyki Poselskiej.

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Krać/w kj

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Krać/w kj

COMMENTS