9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Trybunał Konstytucyjny wraca do orzekania

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trybunał Konstytucyjny po prawie miesięcznej przerwie wraca do rozpatrywania spraw. Dziś  sędziowie – jak sami mówią – w pełnym składzie zajmą się przepisami Kodeksu Wyborczego.

Ponieważ ustawę o Trybunale autorstwa PIS już wcześniej uznali za niezgodną z konstytucją, będą orzekać na mocy poprzednich przepisów.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiada, że prokurator nie będzie brał udziału w rozprawie. „Prokuratura stoi na straży praworządności. Prokurator nie może uczestniczyć w fikcji, która tak naprawdę ma służyć wyłącznie pewnym interesom polityczno-partyjnym, wywierać presję na jakieś rozwiązanie” – mówi. Wyjasnia, że konstytucja w artykule 197 mówi bardzo wyraźnie, w jaki sposób Trybunał może działać, aby wydawać wyroki zgodnie z ustawą zasadniczą.
Nie wiadomo czy na rozprawie pojawi się przedstawiciel Sejmu. Biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego poinformowało, że nie wpłynęło z Kancelarii Sejmu żadne pismo. Rozprawie ma przewodniczyć prezes Andrzej Rzepliński, sędzią sprawozdawcą ma być Mirosław Granat.
Dziś sędziowie mają się zająć przepisami Kodeksu Wyborczego, a jutro- ogłosić wyroki w sprawach dotyczących Służby Celnej oraz zwrotu kosztów procesu. Będą to pierwsze sprawy od czasu sporu wokół obsady sędziów i przepisów o Trybunale.
IAR/Ksenia Maćczak/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520