23.2 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Trwają wybory parlamentarne. Jak przebiegają?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trwają wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą czynne do 21.00. Polacy wybiorą 460 posłów IX oraz 100 senatorów X kadencji parlamentu.

Na posłów głosujemy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. W jednym okręgu wybiera się co najmniej 7 posłów. Na senatorów głosujemy w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko 1 kandydata w danym okręgu. Wyborca również oddaje głos na 1 kandydata.

Żeby wprowadzić swoich kandydatów do parlamentu, komitet musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy. W przypadku komitetu koalicyjnego próg ten wynosi 8 procent.

W tym roku Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 komitetów wyborczych – 30 komitetów partyjnych, 57 komitetów wyborczych wyborców oraz jeden koalicyjny komitet wyborczy.

W lokalu wyborczym każdy wyborca dostanie dwie karty do głosowania. Na jednej, większej, będą listy z kandydatami na posłów. Na drugiej będą nazwiska kandydatów na senatorów. Głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku „x”, czyli dwóch przecinających się linii, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

W wyborach do Sejmu wyborca może zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w kratce z lewej strony nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. W ten sposób wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. W wyborach do Senatu wyborca stawia znak „x” przy nazwisku wybranego kandydata.

Do zamknięcia ostatniego punktu głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W trakcie jej trwania zabroniona jest agitacja wyborcza. W praktyce oznacza to, że nie można zwoływać zgromadzeń publicznych, zachęcać do głosowania w określony sposób czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zakazane jest także publikowanie sondaży wyborczych. Zasady te obowiązują także w internecie.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny od 20 do 5 tysięcy złotych. Publikowanie sondaży wyborczych zagrożone jest grzywną od 500 tysięcy do miliona złotych.

Kadencje Sejmu i Senatu trwają 4 lata. Rozpoczynają się w dniu zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie.

 

*

 

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz poinformował, że wybory parlamentarne w Polsce rozpoczęły się punktualnie i bez zakłóceń. Głosowanie rozpoczęło się o 7-mej.

Sędzia Wiesław Kozielewicz powiedział, że jedynym nadzwyczajnym wypadkiem był pożar w gminie Szubin w województwie kujawsko-pomorskim. Do zdarzenia doszło w szkole, w której znajduje

się lokal wyborczy. Przewodniczący PKW uważa jednak, że to wydarzenie nie spowoduje wydłużenia ciszy wyborczej.
Sędzia Wiesław Kozielewicz podkreśla, że poza tym jednym przypadkiem wybory rozpoczęły się bez zakłóceń. „Nie pamiętam tak spokojnego początku wyborów” – powiedział.

 

*

 

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz oświadczył, że wybory parlamentarne rozpoczęły się bez przeszkód o 7 rano.

Przewodniczący powiedział na konferencji prasowej, że wczoraj i w nocy odnotowano odnotowano 64 przypadki naruszenia ciszy wyborczej. Chodzi o usuwanie ogłoszeń wyborczych, umieszczanie materiałów wyborczych i prowadzenie agitacji w innej formie. W czasie ciszy wyborczej trzy razy ujawniono wyniki sondazy opinii publicznej.

Wybory parlamentarne potrwają do 21.00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A.Augustyniak&M.Naukowicz/zr
IAR/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520