"> Trwają polsko-francuskie rozmowy dotyczące wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce - wiadomosci.com

Trwają polsko-francuskie rozmowy dotyczące wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce

Trwają polsko-francuskie rozmowy dotyczące wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że trwają polsko-francuskie rozmowy dotyczące wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce. Zdaniem polityka, spotkanie przywódców Polski i Francji powinno dać dobry i nowy impuls we wzajmenych relacjach. 

 

Prezydencki minister i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch rozmawiali wczoraj w Paryżu o przygotowaniach do wizyty.
Francuskie władze chcą, by Emmanuel Macron przyjechał do Polski w pierwszej połowie roku. Taka możliwość istnieje – powiedział Krzysztof Szczerski, ale zastrzegł, że data wizyty nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzona przez prezydentów. “To powinno być istotne polityczne wydarzenie polsko-francuskie, które pokaże tę wolę współpracy w bardzo konkretnych obszarach, pokaże też te miejsca, gdzie różniąc się ze sobą, rozmawiamy” – powiedział Krzysztof Szczerski. Jak dodał, szczególnie po konferencji bliskowschodniej w Warszawie tematyka rozmów polsko-francuskich uległa poszerzeniu.
W ocenie szefa gabinetu prezydenta, to właśnie Bliski Wschód i polityka europejska po zmianach w instytucjach unijnych mogłyby być istotnymi tematami rozmów Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona. “W Paryżu usłyszałem, że po konferencji bliskowschodniej polska rola w tym procesie jest dużo bardziej istotna, widoczna i warta przedyskutowania. (…) mamy oczywiście tematykę europejską, także w kontekście zmian personalnych w instytucjach europejskich, ale to oznacza dla nich nowy program” – mówił prezydencki minister, dodając, że dyskusja miałaby dotyczyć priorytetów takich organów jak Rada czy Komisja Europejska, których obecni szefowie kończą w tym roku swoje kadencje.
Wśród możliwych tematów rozmów prezydentów Polski i Francji Krzysztof Szczerski wymienił też dwustronną współpracę gospodarczą, kwestie bezpieczeństwa, relacje ze Stanami Zjednoczonymi, brexit, współpracę w Trójkącie Weimarskim oraz politykę kilmatyczną.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) # Karol Darmoros/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0