12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Trwa spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na lotnisku w Hawanie trwa historyczne spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem.

To pierwsza w dziejach rozmowa papieża i zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Jak relacjonuje telewizja TV2000, Franciszek przywitał Cyryla słowami „Jesteśmy braćmi”. Po czym dodał, że dzisiejsze spotkanie jest „wolą Boga”. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zapytał Ojca Świętego o przebieg podróży. Przywitanie duchownych odbyło się w bardzo serdeczny sposób. Obaj objęli się i ucałowali, a następnie rozpoczęli rozmowę, prowadzoną po hiszpańsku i rosyjsku z następującymi po nich tłumaczeniami.
Przez pierwszy kwadrans od wejścia obu hierarchów w sali obecni byli dziennikarze. Później zaczęły się rozmowy za zamkniętymi drzwiami. Obok Franciszka i Cyryla stoi duży krucyfiks. Hierarchowie wymienią się rownież podarunkami – papież przekaże relikwiarz z relikwiami świętego Cyryla oraz srebrny kielich, zaś moskiewski patriarcha ofiaruje kopię Kazańskiej Ikony Matki Bożej.
W spotkaniu biorą udział także przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch, i metropolita wołokołamski Hilarion, stojący na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Podczas wymiany darów na zakończenie spotkania dołączy do nich prezydent Raul Castro. W jego obecności (około 22:15 naszego czasu) Franciszek i Cyryl podpiszą wspólną deklarację katolicko-prawosławną. Ma ona dotyczyć takich zagadnień jak prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, rodzina, sekularyzacja, miejsce chrześcijan w zeświecczonym społeczeństwie, sprawy młodzieży i ochrony życia. Potem patriarcha i papież wygłoszą przemówienia.
Po spotkaniu z Cyrylem, Franciszek uda się do Meksyku, gdzie zaplanowano jego 6-dniową pielgrzymką.
Patriarcha Cyryl również będzie przebywał z wizytą w Ameryce Łacińskiej. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oprócz Kuby odwiedzi Chile, Paragwaj i Brazylię. Jego podróż potrwa do 22 lutego.

IAR/KAI/ANSA/Youtube/TV2000/kd/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520