HomeŚląskie

Trwa proces Mateusza H., oskarżonego o wysadzenie bloku na Sarnim Stoku

Trwa proces Mateusza H., oskarżonego o wysadzenie bloku na Sarnim Stoku

Mimo epidemii koronawirusa przed bielskim Sądem Rejonowym trwa proces Mateusza H., oskarżonego o wysadzenie bloku na Sarnim Stoku. Dzisiaj w środę 9 września odbyła się kolejna rozprawa.

Jak poinformował DZ sędzia Jarosław Sablik, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, mimo pandemii proces cały czas trwa. Dzisiaj zeznawali kolejni świadkowie. Następne rozprawy zaplanowano na 16 i 23 września. Proces rozpoczął się pod koniec lutego przed bielskim Sądem Okręgowym. To finał głośnej sprawy, o której mówiło się w całym kraju.

 

Chodzi o wysadzenie będącego w trakcie budowy budynku wielorodzinnego na terenie osiedla Sarni Stok w Bielsku-Białej. Do zdarzenia doszło we wtorek 17 lipca 2018 roku nad ranem. Sprawa szybko zyskała status priorytetowej, a wysadzenie budynku miano ekoterroryzmu – sprawca wysłał bowiem maile do mediów wyjaśniając swoje pobudki, a nawet opisując niektóre szczegóły zamachu. Po żmudnym dochodzeniu śledczy 25 lutego 2019 r. zatrzymali 29-letniego Mateusza H., studenta śląskich uczelni.

 

W grudniu 2019 r. Mateusz H. usłyszał 20 zarzutów – prokurator oskarżył go m.in. o sprowadzenie zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać eksplozji materiałów łatwopalnych oraz usiłowania spowodowania zawalenia kolejnych dwóch budynków mieszkalnych, powodując szkodę w mieniu inwestora w kwocie co najmniej 1,2 miliona złotych kwalifikowane.

 

Oskarżenie obejmuje też inne przestępstwa – w tym groźby karalne oraz wyłudzenia świadczeń socjalnych zarówno na szkodę wyższych uczelni jak i na szkodę ośrodków pomocy społecznej. Mateusz H. nie przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów.

 

Jacek Drost aip

COMMENTS