HomeŚwiat

Trump zdecydował: Koniec zezwoleń na zakup irańskiej ropy

Trump zdecydował: Koniec zezwoleń na zakup irańskiej ropy

Prezydent USA Donald Trump zdecydował, że jego kraj nie przedłuży zgody na nabywanie irańskiej ropy przez importerów bez amerykańskich sankcji – podaje Biały Dom. Obecna zgoda dla 8 krajów, w tym Chin i Turcji, wygasa 2 maja.

Jak poinformowała w komunikacie amerykańska administracja, Amerykanie chcą doprowadzić do sytuacji, w której globalny popyt na ropę naftową zostanie zaspokojony, a ta z Iranu zostanie usunięta z rynku. “Decyzja ma spowodować, że irański eksport ropy spadnie do zera, co odetnie tamtejszemu reżimowi główne źródło dochodu” – czytamy w komunikacie.
W 2018 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Iran i irańską ropę. Była to konsekwencja anulowania porozumienia z 2015 roku, zgodnie z którym Teheran rezygnował z programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji. Amerykanie uznali, że Iran nie przestrzega umowy. Już po wprowadzeniu sankcji amerykańska administracja zezwoliła kilku krajom na import ograniczonej ilości irańskiego surowca. Były to: Chiny, Grecja, Indie, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Tajwan i Turcja.

(IAR)/AFP/Reuters/marketwatch.com/to/OK

COMMENTS