Trump zapowiada koalicję przeciwko Iranowi

Trump zapowiada koalicję przeciwko Iranowi

Biały Dom zapowiada rozmowy z partnerami w Europie i na Bliskim Wschodzie na temat powstrzymania agresywnych działań Iranu. Prezydent Donald Trump ogłosił kolejne sankcje wobec Teheranu, ale powstrzymał się od zapowiedzi akcji militarnej.

Stany Zjednoczone twierdzą, że za uderzenie w rafinerię ropy naftowej odpowiada Iran. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej mówią jednak, że przedstawione przez Amerykanów dowody nie są jednoznaczne.

Sekretarz stanu Mike Pompeo określił atak na rafinerię aktem wojny. Wpływowy republikański senator Lindsay Graham wezwał prezydenta USA do stanowczej reakcji.

Donald Trump powstrzymuje się jednak od akcji militarnej. Mówi, że nie należy się spieszyć. „Mamy dużo czasu na działania. Jeśli będzie trzeba cos zrobić to się nie zawahamy” – tłumaczył amerykański prezydent.

Donald Trump zapowiedział zaostrzenie sankcji wobec Iranu. Stany Zjednoczone mają też zwiększyć obecność wojskową w regionie.

Do powściągliwości wzywa prezydenta Trumpa wielu polityków z obu partii. Republikański senator Mitt Romney oświadczył, że bezpośrednie zaangażowanie militarne USA w odpowiedzi na zbombardowanie saudyjskiej infrastruktury naftowej byłoby błędem. Tim Kaine z partii demokratycznej napisał na Twitterze, że Stany Zjednoczone nigdy nie powinny iść na wojnę, by ochronić saudyjską ropę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0