3.8 C
Chicago
piątek, 26 lutego, 2021

Trump: Nowe sankcje na Iran za atak na rafinerię ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej

Popularne

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie nowych sankcji na Iran. To odpowiedz na niedawny atak na rafinerię ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, o który Waszyngton i Rijad oskarżają Teheran. Władze Iranu zaprzeczają tym doniesieniom.

Sobotni atak przy użyciu dronów, a być może również rakiet, spowodował zmniejszenie o połowę produkcji ropy przez Arabię Saudyjską.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odpowiedzialnością za tak obarczył Iran. Takie samo stanowisko zajęła Arabia Saudyjska.
W niedzielę prezydent USA zasugerował możliwość przeprowadzenia militarnej akcji odwetowej. Później złagodził stanowisko deklarując, że chce uniknąć wojny. Dziś Donald Trump napisał na Twitterze, że polecił sekretarzowi skarbu znacząco zaostrzyć sankcje wobec Iranu. Amerykański rząd nie podał na razie szczegółów jakich sektorów i podmiotów miałyby dotyczyć.
Poprzez nałożenie dotkliwych sankcji na Iran Donald Trump chce zmusić władze w Teheranie do renegocjacji zerwanego przez niego porozumienia nuklearnego i przyjęcia większych restrykcji w sprawie programu jądrowego i rakiet balistycznych.
W ostatnim czasie spekulowano, że prezydent USA może się spotkać z prezydentem Iranu Hassanem Rouhanim podczas przyszłotygodniowego szczytu ONZ w Nowym Jorku. Teheran rozważa jednak odwołanie przyjazdu Rouhaniego do USA z powodu odmowy wydania wiz członkom zespołu przygotowawczego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Wałkuski,Waszyngton/jf/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane