HomePILNE

Trump nakazuje GM produkcję respiratorów

Trump nakazuje GM produkcję respiratorów

Prezydent Donald Trump nakazał koncernowi General Motors produkcję dużej liczby respiratorów do ratowania osób chorych na Covid-19. Amerykański prezydent skorzystał przy tym z ustawy o produkcji wojennej z 1950 roku. Liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 100 tysięcy.
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo od wielu dni apelował do Donalda Trumpa, by skorzystał z nadzwyczajnych uprawnień i nakazał przemysłowi produkcję respiratorów. Prezydent USA odrzucał te apele twierdząc, że prywatne firmy same zaspokoją potrzeby. Wczoraj zmienił zdanie i korzystając z uprawnień jakie daje mu ustawa z czasów Wojny Koreańskiej nakazał koncernowi General Motors przyjęcie kontraktu na produkcje kilkudziesięciu tysięcy respiratorów. „Użycie ustawy o produkcji wojennej jasno pokazuje, że użyjemy wszelkich uprawnień rządu federalnego do walki z tym kryzysem” – mówił prezydent USA podczas konferencji w Białym Domu. Donald Trump wyznaczył swego doradcę Petera Navarro jako koordynatora produkcji respiratorów. W tej chwili prowadzi on rozmowy z dziesięcioma firmami, które mogłyby się podjąć produkcji respiratorów
. Mają one wyprodukować 100 tysięcy tych urządzeń w ciągu 100 dni.
Szpitale w Stanach Zjednoczonych dysponują 65 tysiącami respiratorów. Wykorzystując prostsze wersje tych urządzeń potencjał amerykańskiej służby zdrowia wynosi 170 tysięcy sztuk. Według ekspertów w szczycie epidemii w USA może być potrzebnych co najmniej 300 tysięcy respiratorów.

*

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę dotyczącą wsparcia gospodarki zagrożonej skutkami pandemii koronawirusa. Wartość pomocy dla obywateli i firm wyniesie dwa biliony dolarów – najwięcej w dziejach kraju.
Dwa dni temu ustawę, przewidującą między innymi pomoc finansową dla obywateli i rodzin, uchwaliła Izba Reprezentantów. Prezydent podziękował Partii Republikańskiej i Demokratycznej za to, że “szły razem, odłożyły na bok różnice i postawiły dobro Ameryki na pierwszym miejscu”. Donald Trump podkreślił, że pakiet antykryzysowy pozwoli na udzielenie pilnego wsparcia rodzinom, pracownikom i firmom.
W Stanach Zjednoczonych stwierdzono prawie 102 tysiące przypadków koronawirusa. Zmarło przeszło 1600 osób.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/BBC/Internet/Siekaj
Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton / w mt

COMMENTS