HomePILNE

Trump może rozpocząć budowę muru na granicy z Meksykiem

Trump może rozpocząć budowę muru na granicy z Meksykiem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump może rozpocząć budowę muru na granicy z Meksykiem. Amerykański Sąd Najwyższy zezwolił na użycie na ten cel środków z budżetu Pentagonu, które zostały „zamrożone” przez sądy niższych instancji. Prezydent uznał decyzję Sądy Najwyższego za wielkie zwycięstwo.

W ubiegłym roku Kongres Stanów Zjednoczonych nie przyznał Donaldowi Trumpowi oczekiwanych przez niego środków na budowę muru na granicy z Meksykiem. Prezydent USA ogłosił więc stan nadzwyczajny na granicy i nakazał wygospodarowanie na ten cel środków z budżetu Departamentu Obrony w wysokości ponad 6 miliardów dolarów. Rząd USA przyznał kontrakty 4 firmom na wymianę zapory granicznej o łącznej długości 160 kilometrów w Kalifornii, Nowym Meksyku i Arizonie. Wartość kontraktów wynosiła 2,5 miliarda dolarów. Przeciwnicy budowy muru zaskarżyli kontrakty do sądu, który zakazał rozpoczynania budowy do czasu ostatecznego rozstrzygniecie sporu. Sąd Najwyższy zmienił tę decyzję i odblokował fundusze uznając, że autorzy pozwu mają niewielkie szanse na zwycięstwo. Za takim rozstrzygnięciem głosowało 5 konserwatywnych sędziów.
„Wow! Wielkie zwycięstwo w sprawie muru” – skomentował decyzję Sądu Najwyższego prezydent Donald Trump dodając, że jest to wygrana bezpieczeństwa granic oraz rządów prawa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/wk

COMMENTS