Trump chciał wypożyczyć obraz Van Gogha, jednak zaproponowano mu… złotą muszlę klozetową!

Trump chciał wypożyczyć obraz Van Gogha, jednak zaproponowano mu… złotą muszlę klozetową!

Jak donoszą zagraniczne media Biały Dom skierował do Muzeum Guggenhaima prośbę o wypożyczenie “Pejzażu ze śniegiem” Van Gogha. Główna kuratorka placówki, Nancy Spector, nie wyraziła jednak na to zgody, w zamian proponując administracji prezydenta instalację w postaci… złotej muszli klozetowej.

– Muzeum nie może spełnić prośby o “wypożyczenie” obrazu Vincenta Van Gogha do pomieszczeń mieszkalnych prezydenta i Melanii Trump – czytamy w mailu autorstwa Spector, cytowanym przez Washington Post. Na otarcie prezydenckich łez, kuratorka zaproponowała jednak wypożyczenie 18-karatowej toalety, stworzonej przez artystę, Maurizio Cattelana. Dzieło nosi tytuł “Ameryka” i jest satyrą wymierzoną w konsumpcjonizm.

 

Warto dodać, że toaleta jest w pełni funkcjonalna – w 2016, gdy była eksponowana w galerii, została oddana do użytku publicznego i skorzystały z niej dziesiątki tysięcy osób. Na razie nie wiadomo czy para prezydencka skorzysta z oferty. Gdyby tak się stało, muzeum zapewnia, że z ich strony Trumpowie mogą liczyć na pomoc w opiece nad artefaktem. – Jest to oczywiście niezwykle wartościowe dzieło sztuki, ale zapewniamy dostarczymy instrukcje, dotyczące jego instalacji i użytkowania – napisała w mailu Spector.

 

Warto dodać, że Catellana to artysta który jest autorem pracy “Dziewiąta godzina”. Praca, przedstawiająca przygniecionego meteorytem Jana Pawła II, była eksponowana w Zachęcie i wzbudziła spore kontrowersje. Szczególnie poruszyła b. europosła Witolda Tomczak, który wdarł się za odgradzające rzeźbę barierki i usunął przygniatający papieża meteoryt, jednocześnie uszkadzając figurę.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0