HomeŚwiatPILNE

Trump apeluje do Rosji o rozwiązanie konfliktu z Ukrainą

Trump apeluje do Rosji o rozwiązanie konfliktu z Ukrainą

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaapelował do Rosji by rozwiązała konflikt z Ukrainą. Wezwał też w Moskwę by powstrzymała się od ingerencji w amerykańskie wybory. Amerykański prezydent przyjął w Białym Domu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który podczas wizyty w Waszyngtonie rozmawiał także z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Wizytę w Waszyngtonie Siergiej Ławrow rozpoczął od Departamentu Stanu. Z szefem amerykańskiej dyplomacji rozmawiał między innymi o Syrii, kontroli zbrojeń i wojnie z terroryzmem. „Nasze relacje dwustronne są skomplikowane. W niektórych obszarach współpracujemy, w innych rywalizujemy” – mówił Mike Pompeo. Sekretarz stanu USA poinformował, że jednym z głównych tematów rozmów była Ukraina. „Powtórzyłem ministrowi Ławrowowi, że Krym należy do Ukrainy” – dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Po wizycie w Departamencie Stanu minister spraw zagranicznych Rosji udał się na spotkanie z Donaldem Trumpem. „Prezydent Trump ostrzegł przed jakąkolwiek próbą ingerencji przez Rosję w amerykańskie wybory prezydenckie i zaapelował o rozwiązanie konfliktu z Ukrainą” – napisano w wydanym po spotkaniu komunikacie Białego Domu. Wezwał też Rosję do wsparcia amerykańskich wysiłków w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i zapewnienia by Iran nie wszedł w posiadanie broni jądrowej.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/zr

COMMENTS