Trojaczki przyszły na świat w opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii

Trojaczki przyszły na świat w opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii

Hania, Dawid i Marcel to trojaczki, które przyszły na świat w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzieci i mama czują się dobrze.

Dzieci urodziły się w czwartek, 20 września. Hania (waga 1720 g) przyszła na świat o godz. 10.25. Minutę później urodził się Dawid (1800 g), a po kolejnej minucie – Marcel (1870 g). Ciąża trojacza jest wyjątkowa, ponieważ zdarza się raz na 7225 ciąż.

 

Przyszłe mamy już od 31 tygodnia wymagają opieki, stałego monitorowania stanu dzieci, na miejscu w szpitalu. Tak też było i w tym razem – mówi dr n. med. Dariusz Kowalczyk, z-ca ordynatora Oddziału Ginekologiczno–Położniczego. – W takich przypadkach poród standardowo odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania się personelu. Konsylium złożone z lekarzy ginekologów oraz neonatologów ustala strategię postępowania, aby poród był bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dzieci. Przy porodzie trojaczków uczestniczyło 2 lekarzy ginekologów oraz 6 lekarzy neonatologów – dodaje.

 

Dzieci są zdrowe i obecnie przebywają pod opieką lekarzy neonatologów. – Na początku byliśmy zaskoczeni, że zostaniemy rodzicami od razu trójki dzieci, ale teraz już się cieszymy – powiedziała pani Justyna, szczęśliwa mama. To pierwsze trojaczki urodzone w opolskim Centrum od 2016 roku (wówczas były dwa takie przypadki – we wrześniu oraz w grudniu). Od 2000 r. w CGPiN odbyło się 16 porodów, w wyniku których na świat przyszły trojaczki. Zdecydowanie częściej zdarzają się ciąże i porody bliźniacze. Jedynie w tym roku urodziło się w szpitalu przy Reymonta 51 par bliźniąt.

 

W 2017 roku w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, w którym rodzi się ok. 1/3 dzieci w województwie opolskim, urodziło się 3 239 dzieci, w tym 79 bliźniąt. W marcu 2018 r. urodziły się w Opolu czworaczki.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0