Haiti: Tragiczna sytuacja po przejściu huraganu Matthew

Haiti: Tragiczna sytuacja po przejściu huraganu Matthew

Zniszczenia na zachodzie Haiti są duże – powiedział telewizji BBC dyrektor krajowy Światowego Programu Żywienia Carlos Veloso. Od kilku dni na Karaibach szaleje huragan Matthew. Dotarł już do amerykańskiego stanu Floryda i kieruje się na północ – w stronę Georgii i Karoliny Południowej.

Liczba śmiertelnych ofiar huraganu na Haiti to – według różnych źródeł – od 400 do ponad 840.
Carlos Veloso poinformował, że wczoraj po raz pierwszy członkowie jego organizacji odwiedzili miasto Jeremie na zachodzie Haiti, które bardzo ucierpiało z powodu huraganu. “Razem z amerykańską armią będziemy wysyłać, na pokładach ich helikopterów, dodatkową żywność. Rząd wraz z kontyngentem inżynierów z ONZ stara się naprawiać drogi. Wiemy, że wzdłuż wybrzeża na zachodnim cyplu wyspy jest wiele wiosek poszkodowanych działaniami huraganu. Będzie bardzo ciężko dotrzeć do nich zwykłymi drogami. Obecnie zastanawiamy się, jak dotrzeć do nich drogą morską” – powiedział Carlos Veloso.
Jego zdaniem, w ciągu najbliższych kilku dni liczba ofiar śmiertelnych będzie rosła. “Gdy tylko zaczniemy docierać do odległych miejscowości, z którymi teraz nie mamy kontaktu, bilans ofiar śmiertelnych będzie pełniejszy, a skala potrzeb osób z tych terenów – jaśniejsza” – krajowy Światowego Programu Żywienia.

(IAR)/BBCCOMMENTS

WORDPRESS: 0