HomePOLSKA

Tragedia w Egipcie: Polak z Radomia zmarł w tajemniczych okolicznościach. Samobójstwo, jednak… jest jedno “ale”

Tragedia w Egipcie: Polak z Radomia zmarł w tajemniczych okolicznościach. Samobójstwo, jednak… jest jedno “ale”

Samobójstwo, ale przy ewentualnej namowie lub współodpowiedzialności kogoś innego – to prawdopodobna przyczyna śmierci młodego mężczyzny, mieszkańca miejscowości Rawica Kolonia w powiecie zwoleńskim, który zmarł przy hotelu w egipskiej Hurghadzie. Tymczasem rodzina ma trudności ze sprowadzeniem do kraju zwłok, zorganizowano w tej sprawie zbiórkę pieniędzy.

– Prokuratura wszczęła śledztwa dotyczące artykułu 151 kodeksu karnego w sprawie doprowadzenia Marcina M. do targnięcia się na swoje życie 10 czerwca 2018 roku na terenie Arabskiej Republiki Egiptu – mówi Beata Galas, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

 

Artykuł mówi o tym, że ktoś kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Radomska prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Prokuratury Krajowej i konsulatu o skierowaniu wniosku do strony egipskiej w kilku sprawach dotyczących wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

 

Prokuratorzy z Radomia chcą znać wyniki sekcji zwłok, która miała być przeprowadzona w Kairze. Wnioskują też o udział prokuratora z Polski, a także patomorfologa we wszystkich czynnościach prowadzonych w Egipcie oraz o nadesłanie wszystkich materiałów dotyczących tej sprawy. Wniosek dotyczy też takich materiałów jak zapisy monitoringu. – Teraz czekamy na odpowiedź – mówi Beata Galas. Wiadomo, że wszystkie osoby, które przebywały w tym samym hotelu w Hurghadzie co mężczyzna i jego dziewczyna oraz mogły coś wiedzieć w tej sprawie zostały przesłuchane przez miejscową policję egipską.

 

Prokuratorzy z Radomia prowadzą własne dochodzenie, przesłuchiwano też w tej sprawie świadków w Polsce. Prokuratura w Radomiu wystąpiła też w sprawie odstąpienia od procedur obowiązujących w Egipcie dotyczących na przykład balsamowania zwłok. Prokuratorzy wnoszą o ewentualne odstąpienie od balsamowania zwłok, a także przesłanie pobranych podczas sekcji próbek, choć na razie nie wiadomo czy sekcja już się odbyła, jakie są jej wyniki i na jakim etapie jest postępowanie prowadzone przez służby egipskie. Niewykluczone, że w Polsce może być zarządzona powtórna sekcja zwłok.

 

Tymczasem wiele wskazuje na to, że rodzina ma problemy ze sprowadzeniem do kraju zwłok zmarłego mężczyzny. Na jednym z portali, gdzie prowadzone są zbiórki pieniędzy jest informacja o tym, że taką akcję organizuje siostra dziewczyny zmarłego. Oto pełny wpis zachęcający do wpłacania pieniędzy: “Ten kto znał Marcina to wie jaka jest prawda… Niestety firma ubezpieczeniowa nie chce wypłacić odszkodowania, dlatego organizujemy zbiórkę na jego powrót do Polski. Tą zbiórkę organizuje Karolina – siostra dziewczyny Marcina. Wszystko jest wiarygodne, całość przekażemy rodzinie. Prosimy o udostępnianie. Z góry dziękuję za pomoc i wszystkie wpłaty”. We wtorek wieczorem licznik zbiórki pieniędzy wskazywał prawie 7 tysięcy złotych. W tej sprawie wystąpiliśmy z pytaniami do biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Chcieliśmy się dowiedzieć jakie informacje zostały przekazane przez stronę egipską na temat prowadzonego śledztwa. Pytaliśmy też czy polskie służby konsularne wystąpiły do władz egipskich umożliwiających udział polskich śledczych i lekarzy patomorfologów we wszystkich czynnościach prowadzonych w Egipcie i czy ewentualnie jest już jakaś odpowiedź.

 

Pytaliśmy też o to, czy istnieją procedury umożliwiające pomoc w sprawie sprowadzenia zwłok do kraju ze strony służb konsularnych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, albo może ewentualnie zrobiono już coś w tej sprawie.

 

Oto odpowiedź biura prasowego Ministerstwa Spraw zagranicznych: “Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza fakt śmierci w Egipcie obywatela RP. Jednocześnie informujemy, że służba konsularna pozostaje w kontakcie z rodziną zmarłego. Niemniej, z uwagi na brak upoważnienia ze strony rodziny zmarłego, charakter sprawy, jak również prawo każdego do poszanowania prywatności, MSZ nie jest upoważnione do udzielania osobom trzecim szczegółowych informacji związanych z tą sprawą”.

 

JP aip

COMMENTS