20.5 C
Chicago
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Tragedia w Bydgoszczy. Czad zabił 9 – letniego chłopca

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do dramatu doszło w noworoczny wieczór w kamienicy przy ul. Warmińskiego w Śródmieściu. Było około godz. 18.00, gdy 9-latek poszedł się wykąpać.

Długo nie wychodził z łazienki. Nieoficjalnie wiemy, że tata wszedł i zobaczył syna leżącego w wannie. Chłopiec był nieprzytomny. Rodzice wezwali pogotowie. Przyjechała policja i straż pożarna. – Chłopiec był reanimowany – informuje podkom. Przemysław Słomski z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. – Nie udało się uratować mu życia. Do szpitala trafili rodzice chłopca oraz jego 3-letni brat. Wszystko wskazuje na to, że niesprawny piecyk, a właściwie ulatniający się z niego czad (tlenek węgla) był zabójcą. – Poziom stężenia tlenku węgla został przekroczony, wynosił 300 ppm, a wynik powinien być zerowy – informuje kpt. Aleksandra Starowicz, rzeczniczka KMP Straży Pożarnej.

 

Podobne przypadki w Bydgoszczy – z czadem w roli głównej – nie należą do rzadkości. W Wigilię przy ul. Papuziej czadem podtruł się 17-latek. Teraz jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. A dokładnie dwa tygodnie wcześniej wydarzył się kolejny wypadek: tym razem w mieszkaniu przy ul. Chrobrego. Wtedy 5-osobowa rodzina, w tym dwoje dzieci, została zabrana do szpitala na obserwację. Przyczyną znowu był niesprawny piec. O skali problemu mówią też statystyki bydgoskich strażaków. – W 2017 roku otrzymaliśmy 77 zgłoszeń dotyczących podejrzeń ulatniania się czadu – dodaje kpt. Starowicz.

– W 48 przypadkach sygnały się potwierdziły. W ubiegłym roku 39 osób podtruło się tlenkiem węgla, a jedna osoba zmarła w wyniku zaczadzenia. Czad nazywany jest cichym zabójcą. Bo on taki jest: bezzapachowy, bezbarwny. Dopada znienacka. Choćby wtedy, gdy się kąpiesz w łazience, a piec jest zepsuty. W zamkniętym pomieszczeniu, z niesprawną wentylacją, najczęściej się kumuluje. I zaczyna zabijać. Czasem najpierw boli głowa, dochodzą nudności, ogólne osłabienie. Później pojawiają się problemy z oddychaniem, zanika tętno. Regularne przeglądy kominiarskie przewodów kominowych oraz przeglądy wentylacji, czujniki czadu i zwykła przezorność mogą uchronić od śmierci.

 

Katarzyna Piojda aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520