HomeCiekawostki

Trądzik nie jest tylko dolegliwością kosmetyczną. To… poważna choroba

Trądzik nie jest tylko dolegliwością kosmetyczną. To… poważna choroba

Trądzik dotyczy 90 procent osób w wieku dorastania i jest najczęstszą chorobą skóry. Mówili o tym eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Profesor Jacek Szepietowski z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że trądzik nie jest tylko dolegliwością kosmetyczną. Trądzik to poważna choroba. Jest najczęstszą dermatozą, która może mieć bardzo ciężki przebieg. Ekspert zaznaczył, że zgodnie z danymi, wielu mężczyzn popełnia samobójstwo z powodu tej choroby. Jako dorastający mają problemy towarzyskie najpierw w szkole, potem w pracy i w życiu osobistym.

Szczególnie ciężkim schorzeniem jest tak zwany trądzik odwrócony – przewlekła i nawracająca choroba autoimmunologiczna skóry, występująca w postaci ropni w wyniku niedrożności mieszków włosowych. Profesor Jacek Szepietowski zaznaczył, że to rzadka choroba, dlatego jej diagnozowanie trwa długo, średnio 7 lat. Pacjent musi pokonać wiele etapów, żeby dotrzeć do lekarza, który odpowiednio zdiagnozuje chorobę. Ta droga jest trudna, zazwyczaj pacjent trafia najpierw do lekarza rodzinnego, potem do dermatologa albo do chirurga.

Tak zwany trądzik odwrócony występuje u jednego procenta populacji. Często jest źle diagnozowany i źle leczony. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne zabiega o stworzenie programu lekowego z wykorzystaniem najnowszych farmaceutyków skutecznych w przypadku tej dermatozy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Góra/Rita/dabr

COMMENTS