3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

TOURNÉE TRWA: Politycy PiS odwiedzili dziś mieszkańców kolejnych miejscowości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Politycy Prawa i Sprawiedliwości odwiedzili dziś mieszkańców kolejnych miejscowości. Premier Mateusz Morawiecki gościł w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim.

 

W Żninie na spotkaniu z mieszkańcami mówił, że jego rząd buduje wrażliwe społecznie, uczciwe i sprawiedliwe państwo dające równe szanse i możliwości. Dlatego działania gabinetu uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych.
Mateusz Morawiecki powiedział, że partia rządząca spełniła dwa najważniejsze postulaty protestujących w Sejmie rodziców dorosłych, niepełnosprawnych dzieci. Szef rządu przypomniał, że w czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt, który przewiduje zrównanie renty socjalnej do najniższego renty płaconej przez ZUS. Dzięki zmianie ustawowej renta socjalna wyniesie 1029 złotych. Premier przypomniał, że w ciągu ostatniego 2,5 roku rząd podniósł rentę socjalną o 50 procent.

Premier Morawiecki podkreślił, że także drugi postulat protestujących, czyli 500-złotowy dodatek rehabilitacyjny, zostanie spełniony. Premier mówił, że wczoraj rząd zaproponował rozwiązania ustawowe, które wychodzą naprzeciw potrzeb wszystkich osób z „wysoką i bardzo wysoką” niepełnosprawnością. Dzięki zapisom o zniesieniu limitów na refundowaną rehabilitację, a także na artykuły medyczne, wózki, cewniki, ortezy, gorsety i pieluchomajtki w budżecie domowym gospodarstwa z osobą niepełnosprawną pozostanie ponad 500 złotych.
Mateusz Morawiecki mówił także podczas spotkania z mieszkańcami Żnina, że rząd skupia się na Polsce lokalnej. Wyjaśnił, że jest to zupełnie inna filozofia społeczno-gospodarcza niż ta realizowana przez poprzedników. Faworyzowała ona duże miasta, które dzięki temu się rozwijały. Odwrócenie filozofii społeczno-gospodarczej polega – jak tłumaczył premier – na coraz większym przesuwaniu środków budżetowych w kierunku Polski lokalnej, do tej pory bardziej zaniedbywanej. Jej przejawem jest m.in. wsparcie budowy dróg lokalnych i program 500 Plus, który zasila budżety rodzin w mniejszych miastach i na wsiach.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że takie podejście dowartościowuje Polskę lokalną. „Nasze realne działania, w których za słowami idą czyny, prowadzą do podniesienia statusu, prestiżu, wartości, godności i również do przesunięcia środków budżetowych do mniejszych miejscowości” – mówił szef rządu.
W Pelplinie premier poruszył m.in. temat zakupu w ostatnim czasie przez państwo sporych ilości sprzętu medycznego. Były one możliwe dzięki zwiększeniu wpływów z podatku VAT. Szef rządu odniósł się również do problemu wyjeżdżania z Polski lekarzy. Ocenił, że w Polsce brakuje 30 000 lekarzy. Wprawdzie obecny minister zdrowia podtrzymał decyzję swojego poprzednika o dodatkowych naborach na studia medyczne, jednak proces kształcenia lekarzy jest rozciągnięty w czasie, musi potrwać – mówił Mateusz Morawiecki.

Kwestia rozwiązania problemów służby zdrowia była jednym z głównych tematów spotkania wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego z mieszkańcami Konstancina – Jeziorny. Polityk mówił, że minister zdrowia w ciągu najbliższych kliku tygodni przedstawi plan reformy systemu opieki zdrowotnej. Rząd planuje przeznaczać finalnie 6 procent budżetu na służbę zdrowia
Natomiast odnosząc się do sprawy wsparcia niepełnosprawnych Poseł wyjaśniał, że zaproponowane przez rząd rozwiązanie wspierające osoby niepełnosprawne i najbardziej potrzebujące zobowiązuje najbogatszych do wsparcia. Danina solidarnościowa nie będzie dotyczyć klasy średniej.
Wśród zadań stojących przed Polską Adam Lipiński wymienił także podjętą walkę ze smogiem. Tłumaczył, że problem musi być szybko rozwiązany m.in. ze względu szkodliwe oddziaływanie smogu na zdrowie Polaków oraz na kary grożące ze strony Unii Europejskiej.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkał się z mieszkańcami Zgierza. Wśród sukcesów rządu wymienił wprowadzoną reformę edukacji i cofnięcie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Pytany o trwający w Sejmie protest opiekunów osób niepełnosprawnych, Marszałek zapewnił, że rząd bardzo poważnie traktuje tę sprawę. Wyraził ma nadzieję, że rządzący znajdą dobre rozwiązanie problemu. Zalecił cierpliwe oczekiwanie na nie.
Spotkanie przebiegało chwilami w burzliwej atmosferze. Na sali pojawili się zwolennicy partii rządzącej, ale też liczna grupa przeciwników.

O reparacjach wojennych mówił z kolei w Józefowie w województwie lubelskim Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej. Poseł zauważył, że Józefów został nieprzypadkowo wybrany na miejsce spotkania z mieszkańcami. ”Cała Ziemia Biłgorajska zapłaciła wysoką daninę krwi podczas niemieckiej okupacji. Pamiętajmy, że zbrodnicza działalność Niemiec, to także próba wynarodowienia Polaków. To też jest zasadnicza część reparacji wojennych” – podkreślał Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że Polacy mieli być – w zamyśle okupanta – tanią siłą roboczą bez narodu, kultury i jej dziedzictwa.

Dzisiejsze spotkania z mieszkańcami różnych miejscowości wpisują się realizowany przez Prawo i Sprawiedliwość cykl spotkań z Polakami pod hasłem „Polska jest jedna”. W ramach objazdu przedstawiciele rządu i posłowie do lipca odwiedzą blisko 700 miejscowości w całym kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./jl/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520