HomeKujawsko-Pomorskie

W Toruniu ocaleni z Holokaustu dziękowali Polakom za uratowanie życia w czasie niemieckiej okupacji

W Toruniu ocaleni z Holokaustu dziękowali Polakom za uratowanie życia w czasie niemieckiej okupacji

W Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich w Toruniu w czasie międzynarodowej konferencji “Pamięć i Nadzieja” przypominano bohaterskie postawy Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej. 

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele polskich i izraelskich władz państwowych, duchowieństwo oraz ocaleni od holokaustu. Głos zabrali między innymi premier Beata Szydło, wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Anna Henrietta Kretz -Daniszewski nie kryła wzruszenia, gdy opowiadała o ukrywaniu jej rodziny przez Polaków i Ukraińców. “Byłam skazana na śmierć za tylko za to, bo urodziłam się Żydówką” – mówiła. Gdy rozstrzelano jej rodziców, szukała schronienia. Trafiła do jednego z sierocińców prowadzonych przez siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. W domu dziecka w Samborze na terenie dzisiejszej Ukrainy powitała ją siostra Celina Aniela Kędzierska. “Weszłam do biura siostry Kędzierskiej i powiedziałam: “Mateczko, nie mam już rodziców, bądź moją matką”. Siostra Kędzierska powiedziała: “Dziecko tu jesteś bezpieczna” – opowiadała w Toruniu Anna Henrietta Kretz – Daniszewski.
Ocalony z Holokaustu Jerzy Bandera, który urodził się w więzieniu Gestapo w Samborze, dziękował nie tylko siostrom franciszkankom Maryi, lecz także Marii Wachułce, która przyniosła go do zakonnic. “Gdy ukrywanie mnie u niej stało się niemożliwe, przyniosła mnie do tego sierocińca prowadzonego przez siostry zakonne” – mówił Jerzy Bandera.
W Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników upamiętnionych jest ponad tysiąc Polaków, którzy za ratowanie w czasie drugiej wojny światowej Żydów ponieśli śmierć.
W Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników upamiętnionych jest ponad tysiąc Polaków, którzy za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej ponieśli śmierć.
Międzynarodową konferencję “Pamięć i Nadzieja” zorganizowali działający przy Fundacji Lux Veritatis, Instytut imienia świętego Jana Pawła II “Pamięć i Tożsamość” oraz Fundacja From The Depths. Patronat honorowy nad konferencją objęli: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Patronat medialny nad konferencją sprawowało Polskie Radio.
Konferencja zakończyła się modlitwą w językach polskim i hebrajskim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Magdalena Kowalewska/dydCOMMENTS