HomeKujawsko-Pomorskie

Toruń: prof. Aleksander Nalaskowski przywrócony do pracy akademickiej na UMK

Toruń: prof. Aleksander Nalaskowski przywrócony do pracy akademickiej na UMK

Profesor Aleksander Nalaskowski, zawieszony za krytyczny tekst prasowy o środowisku LGBT, wraca do pracy akademickiej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu poinformował, że rektor uczelni profesor Andrzej Tretyn uwzględnił odwołanie naukowca. 11 września profesor Nalaskowski został zawieszony w obowiązkach nauczyciela akademickiego na trzy miesiące.

“Rektor podjął decyzję o uwzględnieniu odwołania, jednocześnie polecając prof. Nalaskowskiemu większą roztropność w formułowaniu swoich tekstów publicystycznych. Postępowanie wyjaśniające w sprawie będzie kontynuowane” – podano w komunikacie uczelni po spotkaniu rektora Tretyna z profesorem Nalaskowskim. Jak przekazano, rozmowa koncentrowała się “na kwestiach dotyczących dobra Uniwersytetu i jego pracowników”.
“Przede wszystkim to odwołanie a także rozmowa, którą rektor przeprowadził z profesorem Nalaskowskim, zadecydowała o wycofaniu decyzji o zawieszeniu. Mieliśmy różne listy i z jednej, i z drugiej strony. Nie może być tak, że to wpływa na decyzję uniwersytetu. Raczej tutaj [jest] kwestia stanowiska profesora Nalaskowskiego, tego w jaki sposób tłumaczył się ze swoich działań, również tego, że weźmie pod uwagę sugestię rektora, żeby wprowadzić większą rozwagę w formułowaniu opinii” – powiedziała Polskiemu Radiu PiK dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego toruńskiej uczelni.
Felieton zatytułowany “Wędrowni gwałciciele”, po którym wobec prof. Nalaskowskiego uczelnia wszczęła postępowanie wyjaśniające, ukazał się w ubiegłotygodniowym numerze “Sieci”. Wykładowca UMK skrytykował w nim środowisko LGBT i organizowane przez nie Marsze Równości
Kilka dni temu toruńscy radni PiS zaapelowali do rektora UMK o zmianę decyzji ws. zawieszenia prof. Nalaskowskiego, argumentując, że jego tekst, chociaż ostry, mieści się w granicach wolności wypowiedzi.
O interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego ws. zawieszenia na UMK prof. Aleksandra Nalaskowskiego zwrócił się szef Rady Mediów Narodowych, poseł PiS Krzysztof Czabański. Według niego, zawieszenie profesora, to przejaw represji wobec osób sprzeciwiających się działalności środowiska LGBT.
W poniedziałek przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich poinformowali o wysłaniu do ministra nauki i szkolnictwa wyższego listu w sprawie prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Jak podali, dokument powstał m.in. “w związku z licznymi przejawami naruszeń wolności nauki”. Wystosowali również pismo z wyrazami poparcia do prof. Nalaskowskiego.
W obronie zawieszonego wykładowcy UMK stanął także w liście otwartym biskup diecezji włocławskiej Wiesław Mering.
Natomiast doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz powiedział, że zawieszenie prof. Nalaskowskiego w obowiązkach nauczyciela akademickiego nie zostało poprzedzone analizą jego felietonu. Dodał, że uczelnie powinny być miejscem spokojnej debaty.
We wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował, że sprawa prof. Nalaskowskiego “dobiega finału”. Zaznaczył, że spodziewa się, iż “będzie to finał pomyślny”.
Aleksander Nalaskowski to profesor zwyczajny pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana tamtejszego Wydziału Nauk Pedagogicznych. Jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także Rady Programowej Narodowego Kongresu Nauki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros/kry

COMMENTS