HomeKujawsko-Pomorskie

Toruń: Będzie manifestacja pod Radiem Maryja. Dlaczego…?

Toruń: Będzie manifestacja pod Radiem Maryja. Dlaczego…?

Na początku maja o. Tadeusz Rydzyk będzie obchodził 74 urodziny. Pod siedzibą Radia Maryja szykuje się impreza, która uświetni jubileusz założyciela toruńskiej rozgłośni. Podobną zorganizowano także w ubiegłym roku.

– 3 maja obchodzić będziemy 74 rocznicę urodzin Słońca Narodu, Męża Opatrzności, Władcy Dusz i Portfeli, Nauczyciela i Przewodnika Duchowego, Obrońcy Moralności, Strażnika Polskiego Ducha, Opiekuna Młodzieży, Prawdziwego Polaka: Ojca Tadeusza Rydzyka. Świętujmy ten dzień razem, w radości i wspólnocie. Złóżmy mu życzenia i ofiarę naszych serc, zaśpiewajmy „sto lat” i bawmy się razem – czytamy na Facebooku w opisie wydarzenia „Na drugi koniec Tęczy z ojcem Tadeuszem. Chryja 2”. Druga odsłona „Chryji pod Radiem Maryja” rozpocznie się 3 maja o godzinie 13.

Na imprezie, którą organizuje Toruński Strajk Kobiet, mają pojawić się Obrońcy Tęczy. Współorganizatorami wydarzenia są: Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom, Feministyczny Brygada Rewolucyjna FeBRa, Dość milczenia- Stóp klerykalizacji Polski, TęczowaDrużyna. – Wydarzenie ma charakter performatywny i ich celem nie jest obrażanie uczuć religijnych osób wierzących – zaznaczają organizatorzy. Przypomnijmy – w ubiegłym roku na urodziny o. Rydzyka zjechali uczestnicy z różnych stron Polski, m.in. z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Piły, Opola i Łodzi. „Chryję pod Radiem Maryja” rozpoczął, przypominający procesję Bożego Ciała, przemarsz ul. Żwirki i Wigury.

 

Część uczestników przebrana była w stroje osób duchownych. Nie zabrakło także sztandaru z waginą w koronie oraz symbolicznych prezentów – kluczyków samochodowych, miniaturowych aut, kopert z pieniędzmi czy laurek z życzeniami.

 

Wydarzenie, poza uczczeniem 73. urodzin założyciela Radia Maryja, było także sprzeciwem wobec działalności o. Rydzyka i wypowiadania się w sprawach, o których – zdaniem organizatorów – nie ma pojęcia i nie powinien zabierać głosu. Chodziło m.in. o tematy dotyczące seksualności, kobiecości, macierzyństwa czy podejścia do przemocy domowej. Warto dodać, że po ubiegłorocznej pikiecie pod Radiem Maryja, do prokuratury wpłynęły zgłoszenia, w których informowano, że podczas pikiety nawoływano do mowy nienawiści na tle wyznaniowym, znieważono o. Rydzyka i obrażano uczucia religijne katolików. Zawiadomienie złożyła m.in. posłanka PiS Anna Sobecka. Śledztwo w tej sprawie wszczęła w ubiegłym roku Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód.

 

aip

COMMENTS