HomeMałopolskie

TOPR rozpoczął transport ciał grotołazów

TOPR rozpoczął transport ciał grotołazów

Ratownicy jaskiniowi rozpoczęli transport ciał grotołazów, którzy przed dwoma tygodniami utknęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że ukończono pierwszy etap operacji.

TOPR pisze w komunikacie, że przy grotołazach odnaleziono materiały wybuchowe niewiadomego pochodzenia, co było już wcześniej brane pod uwagę przez ratowników przy ocenie ryzyka podczas akcji poszukiwawczej.
Dziś dalsze działania będą koncentrować się wokół zabezpieczania terenu przed planowanym transportem.
Ratownicy TOPR dotarli do ciał dwóch grotołazów wczoraj. Akcja ratunkowo-poszukiwawcza trwała niemal dwa tygodnie. Ciała obu grotołazów leżał y obok siebie w miejscu, wcześniej określonym jako “najbardziej prawdopodobne”.
Grupa grotołazów została odcięta przez wezbraną wodę w jaskini 16 sierpnia. Czterem z nich udało się dwa dni później wyjść na powierzchnię. Zawiadomili ratowników TOPR, którzy ruszyli z akcją ratunkową. Z każdym dniem szanse, że uwięzieni grotołazi przeżyją, malały. W ubiegły czwartek ratownicy poinformowali o zlokalizowaniu ciała jednego z nich.
Jak mówią TOPR-owcy, to była jedna z najtrudniejszych akcji w historii działalności pogotowia.

IAR/TOPR/wcześn./jj

COMMENTS