HomePOLSKA

TOPR ostrzega: w Tatrach zrobiło się bardzo niebezpiecznie

TOPR ostrzega: w Tatrach zrobiło się bardzo niebezpiecznie

Ratownicy TOPR odradzają wyjścia w wyższe partie góra dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w poruszaniu się zimą po górach. W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. 

– Spory opad śniegu co prawda bez wiatru jak do tej pory. Choć już w nocy z piątku na sobotę na wiać, co spowoduje, że spora ilość śniegu będzie przenoszona i odkładana. Będą budowane tzw. depozyty śnieżne, które są najbardziej niebezpieczne. Dlatego spodziewamy się, że w sobotę zwiększy się zagrożenie lawinowe – mówi Andrzej Maciata, ratownik TOPR.

 

Aktualnie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja jednak cały czas się w Tatrach pogarsza. – Sytuacja bowiem jest taka, że świeży śnieg spadł na zalodzone, twarde góry. To sytuacja niebezpieczna. Stąd przy już takim opadzie sytuacja robi się niebezpieczna. Dlatego odradzamy wycieczki w wyższe partie gór. Tu, żeby poruszać się w takich warunkach, trzeba mieć sporą wiedzę o lawinach, móc rozpoznać miejsca, gdzie może zejść lawina, a gdzie nie – radzi Andrzej Maciata.

 

Według prognoz, oprócz wiatru, prognozowane jest słońce na sobotę. Dodatkowo spadnie temperatura. Na Kasprowym Wierchu w ciągu nocy ma spaść do minus 10-11 stopni, jednak potem w ciągu dnia będzie się ona podnosiła.

Łukasz Bobek aip

COMMENTS