"> Tomasz Komenda domaga się 18 milionów odszkodowania - wiadomosci.com

Tomasz Komenda domaga się 18 milionów odszkodowania

Tomasz Komenda domaga się 18 milionów odszkodowania

Niesłusznie skazany na 25 lat za zabójstwo Tomasz Komenda domaga się 18 milionów odszkodowania od Skarbu Państwa. Wniosek w tej sprawie trafił dziś do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Oprócz odszkodowania, Tomasz Komenda domaga się ponad 800 tysięcy zadośćuczynienia za niemożliwość podjęcia pracy, wyłączenia jawności sprawy, a także przeniesienia jej do innego sądu okręgowego.
Tomasz Komenda stawił się w biurze podawczym wraz z pełnomocnikiem Zbigniewem Ćwiąkalskim. Jak powiedział Radiu Wrocław – nie miał oporów, aby wejść do gmachu sądu, w którym usłyszał niesprawiedliwy wyrok, ale sprawa nadal jest dla niego żywa. “Spaceruję sobie tutaj, tędy i patrzę, kto mi zrujnował życie” – mówił niesłusznie skazany mężczyzna.
Pytany, jak jego życie wygląda obecnie, odpowiedział, że “wystarczy na niego popatrzeć”. Wyraził także przypuszczenie, że “ból będzie chyba do końca życia”.
Odszkodowanie, o jakie wnioskuje Tomasz Komenda, jest najwyższe w historii polskiego sądownictwa. To milion złotych za rok spędzony w więzieniu – mówi Zbigniew Ćwiąkalski pełnomocnik poszkodowanego. Prawnik tłumaczy, że nie da się porównać krzywdy Tomasza Komendy nawet z tymi sprawami, w których do tej pory przyznawano zadośćuczynienia, dlatego, że osoba skazana za zabójstwo dziecka w więzieniach jest traktowana – jak ujął – “drastycznie”.
Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj zostanie wylosowany sędzia, który zajmie się tą sprawą. On też podejmie decyzję w sprawie wyłączenia jawności i przeniesienia sprawy do innego sądu.

IAR/makowska/Radio Wrocław/jl/mocCOMMENTS

WORDPRESS: 0