-2.5 C
Chicago
sobota, 24 lutego, 2024

Tomasz Komenda po 18 latach spędzonych w więzieniu wyszedł na wolność. Jak w tym czasie zmieniła się nasza rzeczywistość?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Tomasza Komenda po 18 latach spędzonych w więzieniu wyszedł w czwartek na wolność. Teraz będzie musiał uczyć się wszystkiego od początku. Od 2000 roku wiele się zmieniło, a Wrocław nie jest już tym miastem, które pamiętał. 

W czwartek sąd zdecydował o warunkowym, przedterminowym zwolnieniu Tomasza Komendy. Mężczyzna odsiedział w więzieniu 18 lat za morderstwo i brutalny gwałt na piętnastolatce. Dziś wiele wskazuje na to, że jest niewinny. Mężczyzna został zatrzymany w 2000 roku, w więzieniu przesiedział większość swojej kary. Teraz będzie musiał uczyć się wszystkiego od początku. Od tego czasu wiele się zmieniło, a Wrocław już nie jest tym miastem, które pamiętał. 18 lat temu przeciętne miesięcznie wynagrodzenie wynosiło 1923 zł, w tym roku prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie to aż 4443 zł. Rozwinął się świat technologii. Wtedy wiele osób w domu nie miało jeszcze internetu, dziś to codzienność. Laptopy były bardzo kosztowane, bez kilku tysięcy w kieszeni można było o nich zapomnieć, a o tabletach wówczas nikt nie słyszał. Choć funkcjonowały już odtwarzacze CD, to wiele osób jeszcze używało jeszcze popularnych walkmanów, czyli odtwarzaczy na kasety magnetofonowe.

Internauci nie wyobrażają już sobie życia bez mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, czy Twitter. 18 lat temu takich portali jeszcze nie było, ale w 2000 roku wystartowała platforma Gadu-Gadu, który w szybkim tempie zdobyła popularność. W 2000 roku zakończono produkcję Fiata 126p, nie było zbliżeniowych kart płatniczych i smartfonów. W modzie królowały niskie biodrówki, bluzki na jedno ramię i satynowe sukienki. Sam Wrocław też bardzo się zmienił. W 2000 roku jedyną dużą galerią w centrum miasta była Galeria Dominikańska. Wyburzono Poltegor i na jego miejsce wybudowano Sky Tower. Powstała autostradowa obwodnica Wrocławia, wybudowano nowy terminal lotniska i stadion Wrocław. Psycholog społeczny Bożena Uścińska uważa, że Tomasz Komenda nie powinien mięć większych problemów w zaadaptowaniu się w nowym świecie. – Zajmie mu to trochę czasu, ale na pewno da radę – uważa. – Zupełnie innym problemem będą jednak relacje międzyludzkie, z tym może mieć problem. Pan Tomasz będzie musiał od nowa nauczyć się żyć i nawiązywać relacje z ludźmi. Ważne będzie także, jak zorganizuje sobie życie, czy będzie chciał być aktywny zawodowo. Na pewno jednak w tym wszystkim pomoże mu rodzina. To ważne, żeby w takim momencie mieć przy sobie osoby, które są wsparciem – dodaje Bożena Uścińska. Tomasz Komenda zapytany po wyjściu na wolność czy nie boi się prawdziwego życia, stwierdził, że nie. – Jestem gotowy na wolność. Na pewno nie może być gorzej niż przez ostanie 18 lat. Może być tylko lepiej – podsumował.

 

-.
-Na miejscu Poltegoru zbudowano Sky Tower
MAL (aip)
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520