HomeŚwiat

“To ważna decyzja”. Obywatele Białorusi mogą wjeżdżać do Polski

“To ważna decyzja”. Obywatele Białorusi mogą wjeżdżać do Polski

To ważna decyzja – tak niezależni białoruscy komentatorzy oceniają decyzję Warszawy odnośnie odzyskania przez Białorusinów prawa wjazdu do Polski. Od wczoraj (17.09) obywatele Białorusi mogą wjeżdżać do Polski na podstawie wiz wydanych zarówno w celach turystycznych, jak i w celu udziału w programie przeznaczonym dla przedsiębiorców Poland Business Harbour, czyli relokacji biznesu na terytorium Polski. Od końca sierpnia Białorusini mogą wjeżdżać też na podstawie wizy wydanej ze względów humanitarnych.

Redaktor rozgłośni “Euroradio” Źmicier Łukaszuk powiedział Polskiemu Radiu, że zmiany ułatwiające przekraczanie granicy naszego kraju są szczególnie ważne w obecnej sytuacji na Białorusi. “To jest ważne aby była teraz możliwość szybkiego przekroczenia granicy dla tych ludzi którzy boją się represji ze strony władz, a taki ludzi jest teraz dużo” – powiedział Łukaszuk. Komentator zaznacza, że to wcale nie oznacza, iż nagle pojawią się wyjazdy Białorusinów za granicę. “To nie oznacza, że ludzie nagle zaczną masowo wyjeżdżać. To raczej takie zabezpieczenie aby wiedzieli , że jest taka możliwość. Gdy będą mocno przyparci do muru będą mogli wyjechać sami lub wywieźć swoja rodzinę” – mówi dziennikarz.

Na Białorusi od zakończenia wyborów prezydenckich – 9 sierpnia – trwają protesty opozycji która uważa, że głosowanie zostało sfałszowane. Według obrońców praw człowieka w tym czasie przez areszty przeszło około 11 tysięcy ludzi, a kilkuset nadal tam się znajduje oczekując na rozprawy sądowe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/w pbp

COMMENTS