HomeKultura

To nie Olga Tokarczuk jest autorką aforyzmu „Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu”

To nie Olga Tokarczuk jest autorką aforyzmu „Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu”


W setkach jeśli nie tysiącach miejsc internetu pojawia się w ostatnich tygodniach aforyzm „Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było”. Powodem jest Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Aforyzm ten jest jej przypisywany. Niezliczone portale podpisują ten aforyzm imieniem i nazwiskiem Laureatki. Tymczasem zdanie to jest bardzo lubianą i popularną niegdyś w kulturze żydowskiej maksymą autorstwa średniowiecznego rabina i filozofa RAMBAMA, czyli MAJMONIDESA, czyli Moszego ben Majmona (“Listy Majmonidesa”, 262) żyjącego w latach 1135-1204 – zauważa Paweł Jędrzejewski z Form Żydów Polskich.

 

W powieści Tokarczuk pt. „Księgi Jakubowe” na stronie 886 znajduje się fragment:

– Niech się ksiądz dobrodziej tak nie trapi o nas niepotrzebnie – mówi wesoło Hryćko. – Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było. Ksiądz istotnie uznaje to za dowód przemyślności Boga, choć nie przypomina sobie, gdzie w Piśmie to zostało powiedziane.

Jak pisz Jędrzejewski “Hryćko to ukraiński chłopiec, którym po śmierci rodziców zaopiekowali się Żydzi (rabin Szor). Zna język, którym posługują się Żydzi (jidysz), więc najprawdopodobniej usłyszał tę maksymę od rabina. Dlaczego od rabina? Bo zdanie to jest bardzo lubianą i popularną niegdyś w kulturze żydowskiej maksymą autorstwa średniowiecznego rabina i filozofa RAMBAMA, czyli MAJMONIDESA, czyli Moszego ben Majmona („Listy Majmonidesa„, 262) żyjącego w latach 1135-1204”.

Kto poza autorką „Ksiąg Jakubowych” i czytelnikami Majmonidesa, których w Polsce można policzyć pewnie na palcach jednej ręki, może o tym wiedzieć? – pyta publicysta i redaktor Forum Żydów Polskich.

 

źródło: forumzydowpolskichonline.org

 

 

COMMENTS