HomePOLSKA

To już konieczność. Apel o powrót rodaków z emigracji, by zasilili rynek pracy

To już konieczność. Apel o powrót rodaków z emigracji, by zasilili rynek pracy

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o ściąganie naszych rodaków z emigracji do Polski. ZPP przygotował raport wskazujący, jak można zachęcić osoby pochodzenia polskiego mieszkające w Brazylii do zamieszkania w naszym kraju.

 

Autor raportu dyrektor Piotr Palutkiewicz z ZPP zaznaczył, że do roku 2050 populacja naszego kraju zmniejszy się do niespełna 34 milionów obywateli. Tymczasem na przykład Brazylia jest jednym z największych ośrodków polonijnych – podkreślił dyrektor Palutkiewicz. Wyjaśnił, że z szacunków wynika, iż żyje tam od 1,5 do 3 milionów osób pochodzenia polskiego. Dotarcie chociażby do 1 procenta tej populacji przyczyniłoby się do ściągnięcia 30 tysięcy naszych rodaków. Mogliby zasilić rynek pracy, zainwestować w naszym kraju i stać się konsumentami naszych produktów – zaznaczył autor raportu. Stąd, według Piotra Palutkiewicza konieczność wprowadzenia rozwiązań, które skłoniłyby naszych rodaków do przyjazdu tutaj. Jednym z takich rozwiązań byłoby zniesienie obowiązku znajomości języka polskiego przy ubieganiu się o Kartę Polaka oraz stworzenie portalu, z którego osoby pochodzenia polskiego mogłyby dowiedzieć się na przykład, jak uzyskać Kartę Polaka, pozyskać informacje o gospodarce, o języku, historii Polski i historii Polaków w Brazylii a także o możliwości przyjazdu do Polski i podjęcia tutaj pracy czy też edukacji.
Zdaniem Marka Makowskiego z Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, stworzenie portalu to dobry pomysł. Jeśli zaś chodzi o zmiany w przyznawaniu Karty Polaka, to należy szukać kompromisu w tej sprawie – zaznaczył Marek Makowski. Według niego, osoby aplikujące o Kartę Polaka, nie mówiące po polsku, powinny obowiązkowo przejść kilkumiesięczne kursy językowe, których w Brazylii nie brakuje. Dodał, że w Brazylii, podobnie jak w Argentynie powinno być też uruchomione biuro PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu).
Zdaniem prezesa ZPP Cezarego Kaźmierczaka, naszych rodaków z Brazylii mogłyby przyciągnąć wyższe niż tam zarobki, ale nie tylko. Europa staje się coraz bogatsza i dla wielu Brazylijczyków pochodzenia polskiego przeniesienie się tutaj, może być bardzo atrakcyjne.
Cezary Kaźmierczak zaznaczył, że Polska powinna dążyć do odwrócenia negatywnego trendu demograficznego i realizować program 50 milionów obywateli na 2050 rok. Stąd konieczne jest nie tylko ściąganie do kraju obywateli pochodzenia polskiego, ale też prowadzenie kontrolowanej emigracji z Białorusi, Wietnamu i Ukrainy oraz wybranych krajów Azji. Dodał, że oprócz nauki języka inna pomoc nie jest wskazana. Pracy w Polsce nie brakuje a pracując można wynająć mieszkanie i żyć z pracy – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/as

COMMENTS