HomePOLSKAPILNE

To będą najdroższe święta Bożego Narodzenia od wielu lat?

To będą najdroższe święta Bożego Narodzenia od wielu lat?

Fatalne wieści dla tych, którzy planują huczne święta. Przygotowanie wigilijnej kolacji oraz innych świątecznych posiłków będzie bowiem znacznie droższe niż przed rokiem.

Z szacunków Banku BNP Paribas ceny żywności na tegoroczne święta będą o ok. 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Największa skala podwyżek dotyczyć będzie owoców i warzyw, mięsa oraz cukru. Ostatni raz z tak silnym wzrostem mieliśmy do czynienia w 2007 roku. – Znacznie więcej będzie nas natomiast kosztowało przygotowanie świątecznych wypieków, szczególnie tych o dużej zawartości cukru – podali analitycy banku. – Za surowiec ten zapłacimy bowiem o ponad 20 proc. więcej niż jeszcze rok temu, co można tłumaczyć przewidywaniami słabszych światowych zbiorów w nadchodzącym sezonie. Droższa, o 9-11 proc. w relacji rocznej, będzie także mąka. Widać to w naszym województwie.

 

Z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że pod koniec października tego roku (nowszych danych jeszcze nie ma) kilogram mąki pszennej kosztował 2,87 zł, natomiast w październiku ubiegłego roku był o 40 groszy tańszy. To wzrost ceny o 11,6 proc. Średnia cena cukru w tym samym czasie wzrosła z 2,07 zł do 2,62 zł. – Po uwolnieniu cen cukru w roku 2017 produkcja w Unii Europejskiej gwałtownie wzrosła, ponieważ producenci pragnęli zająć jak największą część rynku. Siłą rzeczy, ceny cukru spadły – mówi Michał Gawryszczak, dyrektor biura Związek Producentów Cukru w Polsce. – Obecne podwyżki cen cukru spowodowane są nieco mniejszą podażą cukru niż dwa lata temu. Wynika to bezpośrednio z mniej sprzyjających warunków klimatycznych, zmniejszonych zapasów światowych tego surowca, czy też zamknięciem niektórych cukrowni w Unii Europejskiej.

 

W przyszłym roku ceny znów mają rosnąć, a ma to związek m.in. z prognozowanym zmniejszeniem produkcji w Unii o ok. 5 proc. Młynarze twierdzą natomiast, że za wysokie ceny mąki odpowiedzialni są… handlowcy.

 

Producenci mąki twierdzą, że ten rok był dla nich bardzo udany. – Zboża w tym roku było bardzo dużo, mąka nawet staniała – mówi Jerzy Strzelecki, producent mąki z Brzezin. – W detalu sprzedaję kilogram po 1,8 zł, natomiast tak wysokie ceny w sklepach to efekt narzucanej marży. Podobnego zdania jest kolejny producent z naszego regionu, który sprzedaje mąkę w hurcie średnio o 15 proc. taniej niż przed rokiem. Zaznacza, że to wszechobecne latem i wczesną jesienią komunikaty o suszy i nieurodzaju zachęciły handlowców do podnoszenia cen.

 

Z wyliczeń łódzkich statystyków wynika, że o 5 proc. zdrożał olej, litrowa butelka kosztuje średnio 6,4 zł. O ponad 7 proc. więcej płacimy za śmietanę, małe opakowanie kosztuje 1,92 zł. O 14 procent zdrożała natomiast szynka gotowana, średnia cena kilograma to 30,42 zł. Analitycy wyliczyli, że nieznacznie tańsze mogą być jaja, chyba, że klienci wybiorą te z chowu wolnowybiegowego, które są o ok. 20 gr za sztukę droższe niż z chowu klatkowego. Znacznie niższe od zeszłorocznych będą ceny masła. Za kostkę można płacić nawet 15 proc. mniej niż w grudniu 2018 roku. W tym roku spadki cen masła wynikały z większej jego dostępności w Nowej Zelandii, co wpłynęło na notowania cen tego produktu na światowych giełdach.

 

aip

COMMENTS