10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Tłumy na spotkaniu z Jo Nesbø

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 Światowa Stolica Książki UNESCO – Europejska Stolica Kultury Wrocław 2015 gościła dziś  Jo Nesbø, norweskiego mistrza kryminałów. Teatr Muzyczny Capitol był wypełniony do ostatniego miejsca, a tłum czekał na autografy rozdawane na na Podwórku Capitolu.
Najważniejszą wieścią jest ta, że w przyszłym roku ukaże się nowa książka, której bohaterem będzie detektyw Harry Hole. Jo Nesbø przyciągnął do Teatru Muzycznego Capitol tłumy. Ci, którym nie udało się dostać bezpłatnych wejściówek na spotkanie autorskie, czekali na autografy. Jo Nesbø podpisywał swoje książki po spotkaniu, a bardzo długa kolejka stała na ulicy Piłsudskiego. Pisarz opowiadał m.in. o ekranizacji swojej książki „Pierwszy śnieg”, która ma się znaleźć w kinach w przyszłym roku. Bohaterem jest detektyw Harry Hole, kreować go będzie Michael Fassbender, a film reżyseruje Tomas Alfredso. – Fassbender to świetny aktor, cieszę się z jego uczestnictwa w filmie. Nie mam już za wiele do powiedzenia, choć miałem wpływ na wybór reżysera – mówił Jo Nesbø. Autor, którego powieść inspirowana szekspirowskim „Makbetem” ukaże się już wkrótce na polskim rynku (nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, prowadzącego „Projekt Szekspir”, w ramach którego najsłynniejsi pisarze piszą powieści inspirowane dziełami Szekspira), powiedział: – Nie byłbym zadowolony, gdyby Szekspir zaglądał mi przez ramię. A reżyserowi powiedziałem: „Mną się nie przejmuj, zrób dobry film, a jak sknocisz, to cię zabiję” – żartował Jo Nesbø. Opowiadał też o swoim warsztacie pisarskim, wspomniał, że ma w Oslo piękne mieszkanie z cudownym widokiem na miasto, robionym na zamówienie biurkiem, maszyną do kawy i świetnym komputerem. – To jedyne miejsce na świecie, gdzie nie napisałbym ani słowa – powiedział. – Po obudzeniu leżę w łóżku i myślę, co będę pisał, potem biorę stary laptop i idę do knajpy na rogu. Zwykle stoli, przy którym piszę, jest zajęty, więc się przysiadam i „wymrażam” wzrokiem osobę, która pozwoliła mi się przysiąść. Jak już wstanie i wyjdzie, zabieram się do pisania. Świetnym miejscem jest pociąg, jeszcze lepszym lotnisko z dobrą kawą i stolikiem z kwadratowym blatem – opowiadał. Zebrał owacje na stojąco.

Światowa Stolica Książki UNESCO – mamy się czym pochwalić
Dziś  przed południem w Infopunkcie Barbara z dziennikarzami i gośćmi spotkał się Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Irek Grin – kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odpowiedzialny za literaturę oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO, które to miano jutro na gali przejmiemy od koreańskiego Incheon. – Irek Grin powiedział, co mam mówić: złotówka wydana na książki w tzw. rachunku ciągnionym owocuje trzema złotówkami w systemie podatkowym państwa. Potem Irek powiedział: „machnij ręką i powiedz, że się cholernie cieszysz” – Rafał Dutkiewicz otworzył spotkanie z humorem. – My, ludzie książki, pod przewodnictwem UNESCO zrobimy wszystko, by pielęgnować kulturę pisaną tak, żeby pomogła nam przetrwać trudne czasy – zapewniła Trasvin Jittidecharak z Tajlandii, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, która odwiedziła najwięcej Stolic Książki. UNESCO przyznaje ten tytuł od 2001 roku, pierwszą Stolicą był Madryt. – Chcemy wzmocnić istnienie książki w ramach Europejskiej Stolicy Kultury i przedłużyć święto do kwietnia przyszłego roku – mówił Irek Grin. Tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO będziemy mieć przez 12 miesięcy, do 22 kwietnia 2017 roku. – Zaułek Solny zostanie przykryty wierszami, wśród najważniejszych wydarzeń znajdzie się „Bibliopolis. Miasto Biblioteka”, w ramach którego będzie można m.in. okleić samochód naklejkami z cytatami literackimi – mówił Irek Grin. Zostało przygotowanych 10 tys. naklejek, 28 maja 100 aut oklei Maciej Szczepaniak, pilot rajdowy. Na naklejkach są m.in. słowa Adama Mickiewicza „Jedźmy, nikt nie woła” – to fragment „Stepów Akermańskich”. Irek Grin mówił też, że co prawda, dzięki badaniom czytelnictwa Biblioteki Narodowej okazało się, że w zeszłym roku co najmniej jedną książkę przeczytało tylko 37 procent Polaków, ale… – To przecież 6 milionów ludzi. Pokażmy tę siłę – zachęcił Irek Grin. Do 22 kwietnia przyszłego roku w ramach Stolicy Książki UNESCO realizowane będą 4 programy i 48 projektów, na które składa się ok. 1650 wydarzeń literackich, Wrocław odwiedzi blisko 4 tys. pisarzy, poetów, akademików, humanistów, ludzi kultury, a według szacunków koordynatorów, w wydarzeniach weźmie udział nawet 750 tys. osób.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520