8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Timmermans – mimo ustępstw polskiego rządu – podtrzymuje negatywną ocenę sytuacji w Polsce. „To powinno być normalne, że każdy kraj tak robi”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans podtrzymał negatywną ocenę reform sądownictwa w Polsce, choć pozytywnie ocenił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

„Oczywiście z zadowoleniem przyjęliśmy to, że jakiś kraj wdraża postanowienia Trybunału, ale to powinno być normalne, że każdy kraj tak robi” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji w Brukseli, gdzie dziś odbędzie się trzecie wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej dotyczące reformy sądownictwa.

W połowie października wiceprezes Trybunału, zgodnie z wnioskiem Komisji, nakazała zablokowanie ustawy o Sądzie Najwyższym i przywrócenie do pracy sędziów, którzy na mocy tych przepisów zostali odesłani w stan spoczynku. Wiceszef Komisji pytany o ocenę sytuacji w Polsce podtrzymał negatywną ocenę. „Jest wiele spraw związanych z procedurą z artykułu 7 unijnego traktatu i żadna z tych spraw nie została jeszcze rozwiązana” – dodał wiceszef Komisji.

 


Szymański: Są podstawy do zakończenia procedury przeciwko Polsce

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że są podstawy do zakończenia procedury przeciwko Polsce, związanej z artykułem 7 unijnego traktatu. Wiceszef MSZ-tu mówił o tym w Brukseli, przed rozpoczęciem trzeciego wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej dotyczącego reformy sądownictwa.

Wiceminister oczekuje, że dziś, na wysłuchaniu, Komisja przedstawi ocenę nowelizacji o Sądzie Najwyższym. „Czekamy na tę ocenę bardzo długo. Przyzwyczailiśmy się do tego, że Komisja działa zdecydowanie szybciej. W sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym tej oceny wciąż nie mamy, więc chętnie byśmy się z nią zaznajomili. Nie chcielibyśmy, by ta sprawa stała się przedmiotem brukselskiej kampanii wyborczej” – powiedział wiceminister Szymański. Dodał, że nie ma też podstaw prawnych, by Komisja utrzymywała skargę na Polskę w unijnym Trybunale Sprawiedliwości za ustawę o Sądzie Najwyższym. „Nowelizacja likwiduje podstawy prawne do prowadzenia tej sprawy przed Trybunałem. Podobnie podstaw prawnych nie ma do procedowania pytań prejudycjalnych, które zostały zadane na gruncie poprzedniego kształtu ustawy” – powiedział wiceszef MSZ-tu.

Nawiązując do zakończenia procedury związanej z artykułem 7 przeciwko Polsce wiceminister powiedział, że potwierdza się to, co Warszawa mówiła przed jej rozpoczęciem. „Ostrzegaliśmy na samym początku, że sam fakt rozpoczęcia, bez względu na to co się wydarzy, spowoduje że zamknąć ją będzie bardzo trudno. Mamy taką sytuację o jakiej mówiliśmy, że raz zapoczątkowany proces, bardzo szeroki i nieskonkretyzowany, stwarza polityczne problemy, by ktoś wziął odpowiedzialność i odważnie go zamknął” – dodał wiceminister.


 

W Brukseli trzecie wysłuchanie Polski na Radzie UE

Dziś w Brukseli trzecie wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli (początek ok 15.00) dotyczące reform sądownictwa. Dwa poprzednie odbyły się w czerwcu i we wrześniu. Komisję Europejską będzie reprezentował jej wiceszef Frans Timmermans, Polskę – wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Dzisiejsze wysłuchanie, podobnie jak dwa poprzednie, rozpocznie się od wystąpienia wiceprzewodniczącego Komisji, później argumenty Polski przedstawi wiceszef MSZ-tu, a następnie będzie odpowiadał na pytania z krajów członkowskich. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił wczoraj w Brukseli, że będzie to okazja dla Polski do poinformowania o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. „Przedstawimy ją pokazując, że w pełni realizuje ona oczekiwania. Na pewno odpowiemy na pytania dotyczące systemu praworządności, jeśli by takie były” – powiedział minister Czaputowicz. Według niego, jeśli zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym wejdą w życie, to nie będzie podstaw do utrzymywania skargi Komisji Europejskiej na Polskę. Jednak Komisja, choć oceniła pozytywnie nowelizację, to nie spieszy się z wycofywaniem skargi z unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Według urzędników oznacza to, że chce utrzymać presję na Polskę, zwłaszcza że kwestionuje inne elementy reformy sądownictwa uznając, że są zagrożeniem dla niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Ponadto, ostateczny wyrok będzie wskazówką na przyszłość – czy Komisja ma prawo zajmować się sądownictwem w państwach członkowskich.

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kano

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520