HomeŚwiat

Theresa May podtrzymuje żądanie zmian w umowie, zwraca uwagę D.Tuskowi za słowa o piekle

Theresa May podtrzymuje żądanie zmian w umowie, zwraca uwagę D.Tuskowi za słowa o piekle

Premier Wielkiej Brytanii podtrzymała żądanie zmian w umowie brexitowej. Theresa May powiedziała o tym po spotkaniu w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej. Dodała, że zwróciła też uwagę Donaldowi Tuskowi na wczorajsze jego słowa o miejscu w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez planu jak bezpiecznie go przeprowadzić. 

 

Szefowa brytyjskiego rządu powiedziała, że język, którego użył nie był pomocny i wywołał powszechną konsternację i oburzenie w Zjednoczonym Królestwie. “Powiedziałam mu, że powinniśmy wspólnie pracować, by zapewnić bliskie relacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską w przyszłości i na tym powinniśmy się skupić” – dodała Theresa May. Zapowiedziała też, że dalsze rozmowy będą kontynuowane w sprawie przełamania impasu. Na żądanie zmian w umowie nie chcą się zgodzić przedstawiciele unijnych instytucji i 27 krajów.

 

*****

Bez przełomu na razie w rozmowach brexitowych. Do przełamania impasu nie doprowadziły rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z premier Wielkiej Brytanii. Donald Tusk napisał o tym na Twitterze po spotkaniu w Brukseli z Theresą May. „Nie ma widoków na przełom. Rozmowy będą kontynuowane” – skomentował szef Rady. Przełomu nie przyniosły też wcześniejsze rozmowy przewodniczącego Komisji Europejskiej z brytyjską premier. Jean-Claude Juncker podtrzymał stanowisko 27-mki i unijnych instytucji, że nie ma zgody na renegocjacje porozumienia, czego z kolei domaga się Londyn.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/sk

COMMENTS