13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Terlecki skrytykował projekt ustawy o szkolnictwie wyższym zwanej Konstytucją dla Nauki

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ryszard Terlecki na łamach tygodnika „Sieci” skrytykował projekt ustawy o szkolnictwie wyższym zwanej Konstytucją dla Nauki. Wicemarszałek i szef klubu parlamentarnego PiS pytany powiedział, że Sejm nie uchwali ustawy w obecnej formie. „Bo tak jak wicepremier Gowin przywołuje poparcie dla swojego projektu ze strony środowiska akademickiego, tak my musimy przywołać miażdżącą wręcz krytykę tej propozycji, która do nas dociera ze strony wielu ludzi nauki” – tłumaczy wicemarszałek.

Ryszard Terlecki nie zgadza się na nazywanie projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym „konstytucją”. Uważa, że pomysły powołania nowego organu – rady uczelni – oraz poszerzenie kompetencji rektora są nie do przyjęcia. Zwraca też uwagę, że: „polskie szkolnictwo wyższe rzeczywiście wymaga podniesienia poziomu kształcenia i badań, ale tego nie można zrobić kosztem młodzieży, której nie stać na studia w dużych miastach”. Wicemarszałek mówi, że minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w wielu sprawach już ustąpił, „ale to, co zostało nie może być przyjęte”. Jednocześnie Ryszard Terlecki zaznacza, że „trzeba szukać kompromisu, ale nie na tych warunkach, które są dziś proponowane”.

Ryszard Terlecki już wcześniej komentował reformę szkolnictwa wyższego. We wrześniu ubiegłego roku w dzień prezentacji projektu ustawy podczas Narodowego Kongresu Nauki mówił na antenie radiowej Trójki, że ani rząd ani klub parlamentarny tego projektu nie zna.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Sieci/Katarzyna Ingram/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520