Teksas: Polska chce kolejnych zakupów LNG

Teksas: Polska chce kolejnych zakupów LNG

Polska zwiększy zakupy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych – poinformował o tym w Teksasie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Towarzyszył on prezydentowi Andrzejowi Dudzie w czasie krótkiej wizyty w gazoporcie w Sabine Pass, na granicy Teksasu i Luizjany. To jedno z miejsc w USA z którego wypływają statki z ładunkiem gazu LNG. Jego operatorem jest amerykański koncern Cheniere.

W czasie pobytu polityków przedstawiciele koncernu poinformowali, że za kilka tygodni do Polski wypłynie pierwszy transport gazu LNG z Sabine Pass. Amerykański sekretarz energii Rick Perry powiedział, że Polska systematycznie zwiększa zakupy w Stanach Zjednoczonych. “Polska importuje coraz mniej gazu z Rosji i coraz więcej gazu LNG z różnych krajów na świecie, w tym ze Stanów Zjednoczonych. W tej chwili Polska ma podpisane kontrakty z firmami z USA na dostawę 6.95 milionów ton LNG rocznie. Jest to 55 procent rocznej konsumpcji gazu w Polsce” – dodał Perry.
Prezydent Andrzej Duda powtórzył deklarację, że w ramach Inicjatywy Trójmorza Polska chce zbudować połączenia z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej i dostarczać do nich amerykański gaz. “To bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale jest potrzebne w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, w obszarze nad którym niepodzielnie jeszcze do niedawna panował rosyjski Gazprom. Po doświadczeniach Ukrainy, po tym, jak Rosjanie potrafili nagle przerwać dostawy tego niezwykle potrzebnego, niezbędnego surowca, wszyscy wyciągnęliśmy tragiczną lekcję” – powiedział Andrzej Duda.
Strona amerykańska podała, że koncern Cheniere dostarczył już do Polski 6 ładunków gazu LNG, a po roku 2023 będzie to 20 ładunków rocznie. Polska importuje gaz także od innych firm z USA. W tym tygodniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę o zwiększeniu ilości gazu kupowanego od firmy Venture Global.
Polska od wielu miesięcy stara się o kolejne dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, co miałoby uniezależnić kraj od surowca z Rosji. Na kupno kolejnych partii LNG namawia polskie władze także amerykański prezydent Donald Trump.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Sabine Pass/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0