Technologie rozwijają się szybciej niż nasze wyobrażenia

Technologie rozwijają się szybciej niż nasze wyobrażenia

2018 to rok konkretnych regulacji związanych z cyberbezpieczeństwem jak RODO czy ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zauważa w swoim raporcie Państwowy Instytut Badawczy NASK. Autorzy dokumentu podkreślają jednak, że to nie zapewnia całkowitej ochrony przed konkretnymi atakami. Specjaliści podkreślają, że technologie rozwijają się szybciej niż nasze wyobrażenia o tym procesie. W siedzibie NASK w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu ubiegłego roku w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Zastępca dyrektora do spraw cyberbezpieczeństwa i innowacji NASK Krzysztof Silicki powiedział, że cyberbezpieczeństwo to zagadnienie ważne nie tylko w warstwie technologicznej, ale także na poziomie regulacji prawnych. “Za pomocą regulacji nie jesteśmy w stanie obronić się przed konkretnymi atakami, natomiast te regulacje stwarzają ramy organizacyjne współpracy chociażby różnych instytucji na poziomie krajowym, międzynarodowym, dzięki czemu można wymieniać się spostrzeżeniami, informacjami, ale także podejmować wspólne działania”, dodał.
Wśród zagrożeń, z którymi mamy teraz do czynienia w zakresie cyberbezpieczeństwa, specjaliści wymieniają ochronę technologii 5G i phishing – czyli próbę pozyskania haseł użytkownika służących do logowania na portale społecznościowe lub do określonych serwisów. Wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Karol Okoński zwrócił uwagę, że kwestia przeciwdziałania zagrożeniom to w dużej mierze edukacja. Zaznaczył, że wdrażając nowe technologie, równolegle należy analizować ryzyko potencjalnych zagrożeń z tym związanych. “Pamiętajmy, to nie jest tylko kwestia tego, że będziemy ofiarami ataku hakerskiego, że ktoś się włamie do naszego systemu, tylko to może być niefrasobliwość czy brak skrupulatności po stronie pracowników, którzy po prostu mogą dać się nabrać, zainstalować niepotrzebnie swoje oprogramowanie bądź udostępnić komuś dostęp poprzez to, że nie przechowują lub niewystarczająco mocny mają login czy hasło”, powiedział.
Profesor Rafał Mrówka ze Szkoły Głównej Handlowej podkreślił, że skala rozwoju nowych, rewolucyjnych technologii jest tak niewyobrażalna, że trudno spodziewać się, by instytucje rządowe za tym nadążały. Zaznaczył jednak, że nie jest to problem jedynie Polski, ale całego świata. Zdaniem profesora, w dużym stopniu zagrożenia związane z cybezbezpieczeństwem związane są z mentalnością ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, ile danych można przekazać używając różnego rodzaju gadżetów elektronicznych. “Sztuczna inteligencja może z jednej strony (…) ułatwiać ataki, z drugiej strony może nas bronić przed tymi atakami. To jest taka wojna między jednymi a drugimi technologiami”, mówił. Ekspert podkreślił, że nie spodziewa się, że rozwój technologii będzie zwalniał, w związku z czym tempo wojny, tempo zbrojeń będzie rosło i zagrożenia będą się pojawiały coraz bardziej dynamiczne, coraz bardziej zaskakujące.
Raport Państwowego Instytutu Badawczego NASK to podsumowanie ubiegłego roku w zakresie najważniejszych aktów legislacyjnych i strategicznych w Polsce, Unii Europejskiej, ONZ, NATO i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Białek/ap/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 5
 • comment-avatar
  margie 12 miesięcy

  Można powiedzieć że ogranicza nas tylko wyobraźnia, technologia obecnie mocno się rozwija co potwierdza potencjał sieci 5G.

 • comment-avatar
  AdamS 12 miesięcy

  To prawda, wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie nowe możliwości da sieć najnowszej generacji. Będzie to niemały przeskok w porównaniu z 4G i podwaliny pod zupełnie nową rzeczywistość technologiczną.

 • comment-avatar
  wojcik 12 miesięcy

  To chyba dobrze, świadczy to o naszym rozwoju i przystosowaniu się do panujących warunków. Wiadomo że ochrona sieci 5g i poradzenie sobie z phsingiem to będą ciężkie orzechy do zgryzienia ale na pewno damy radę.

 • comment-avatar
  blackka 12 miesięcy

  Każda nowa technologia pokazuje jak całe społeczeństwo się rozwinęło na przestrzeni lat. I dzięki niej żyje nam się lepiej.

 • comment-avatar
  Norton 12 miesięcy

  Dzięki rozwojowi technologicznemu sami się rozwijamy. Uczymy się nowych rzeczy, kombinujemy jak można je jeszcze wykorzystać. To się samo napędza. Niedługo pojawi się 5G, a to będzie technologiczny przeskok i początek zupełnie nowych możliwości technologicznych.