21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Technologiczne ciekawostki na weekend

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z okazji weekendu przygotowaliśmy dla was kilka ciekawostek technologicznych. Oto pierwsze z nich:

  • Grupa szwajcarskich uczonych zaprezentowała sposób kodowania informacji w łańcuchach DNA przy wykorzystaniu czterech liter nukleotydowych A, C, T i G. Teoretycznie kilka gramów DNA mogłoby posłużyć do przechowania 300 TB informacji przez okres sięgający tysięcy lat.
  • Koreańczycy z firmy NARAN zaprojektowali Microbot Push – minirobota, który umocowany taśmą klejącą obok standardowego wyłącznika (np. światła) umożliwia jego sterowanie przy pomocy dźwigni uruchomianej przez moduł Bluetoth lub Wi-fi. Wyposażony w czujniki, mikroprocesor i pamięć umożliwia również wykonywanie zaprogramowanych czynności automatycznie.
  • Największy na świecie interferometr radiowy Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w skład którego wchodzi 66 precyzyjnych radioteleskopów o średnicach czasz 12 i 7 metrów znajduje się na wysokości ponad 5000 m n.p.m. na płaskowyżu Chajnantor w Chilijskich Andach. Miejsce to ma jedną z najsuchszych atmosfer na Ziemi, co zapewnia najwyższą czułość i zdolność rozdzielczą dla zakresu fal od 31,3 GHz do 950 GHz. Przy pomocy superkomputera umożliwia to badania najodleglejszych obiektów kosmosu, między innymi obłoków pyłu i gazu w których rodzą się nowe gwiazdy oraz galaktyki na granicy obserwowalnego Wszechświata.
  • Przy budowie najdłuższego na świecie mostu wiszącego dla pieszych w austriackim regionie Reutte o długości 403 m rozpiętego między ruinami zamku Ehrenberg, a fortem Claudia na wysokości 110 m wykorzystano zdalnie sterowanego drona do przeciągnięcia pierwszej jedwabnej nici łączącej oba przyczółki. Przy pomocy tej nici przeciągano coraz grubsze linki aż do głównej liny stalowej umożliwiającej montaż pozostałego olinowania i całego mostu.

Opracowanie: TS

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520